Göbek Deliğindeki Siyah Cisim

Göbek Deliğindeki Siyah Cisim
5 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 3.169 kez okundu.

Genel olarak vücutta birikmiş olan kirlerden kaynaklanan göbek deliğinde oluşan siyah cisimler, kıyafetlerin pamukları ya da çok fazla terleme sonucunda da meydana gelebilmektedir. Genellikle zararsız olan bu siyahlık, bedensel kirlerdir. Bu nedenle endişelenmek için de bir sebep yoktur. Ancak bazı durumlarda, göbek deliği sağlık sorunları nedeniyle de siyahlaşabilir. Bu durumda çok dikkatli olmak önemlidir. Mutlaka temel nedenleri saptanmalı ve gerekirse tedaviye başlanmalıdır.

Göbek Deliğinde Siyahlık Nedenleri Nelerdir?

  • Ciddi anlamda bakterilerin bulunduğu bir bölge olan göbek deliği, doğumdan itibaren her insanda bulunan bir parçadır. Plasentanın kesilmesiyle oluşan bu delikte, belli sebeplerle iltihaplanma meydana gelebilir. Göbek deliğinde oluşan iltihaplanma, iç organlarda zarar verici bir sorun oluşmasına yol açabilir. Bu yüzden de iltihaba neden olan faktörlerin en kısa sürede tespit edilmesi oldukça önemlidir. İç organlarda meydana gelen iltihaplanmanın bir belirtisi olarak da göbek deliğinde beyaz bir akıntı, kaşıntı veya ağrı ortaya çıkabilmektedir.
  • Başlangıçta küçük olan ve fark edilmeyene göbek deliği benleri, zaman içinde büyüyerek deliği kaplayabilir. Et benleri, kesinlikle koparılmamalıdır. Aynı şekilde bu bene elle temas edilmesi de son derece sakıncalıdır. Benler, bazı durumlarda iltihaplı bir birikinti de olabilir ve siyah renk alabilir. Çok hassas bir yapıya sahip olan göbek deliğinde oluşan bu tür benlerle oynanmamalıdır. Aksi halde bölgede iltihaplanma söz konusu olabilir.

Göbek Deliği Nasıl Temizlenmelidir?

Göbek deliğinde çok fazla kir birikimi söz konusu ise, iltihap kapma olasılığı bulunuyor ise bu bölgeye kişisel olarak değil, doktor tarafından müdahalede bulunulması gerekmektedir. kişisel olarak yalnızca kir birikmiş olan göbek deliği, kulak çubuğu gibi hijyenik malzemeler ile temizlenebilir. Bölgeye sert bir cisim sokulmamalı, parmakla bu bölge kurcalanmamalıdır.

Göbek Deliğinde Siyah Cisim Tedavisi

Göbek deliğinde iltihaplanma oluşmuş ise bunun sebebinin belirlenmesi gerekir. İltihaba neden olan bir iç organ mı yoksa göbek deliğinden mi kaynaklanıyor, tespit edilmelidir. İç organlarda bir sorun olduğunda, bu organ üzerinden tedavi uygulanır.

Göbek deliğine elle müdahale sonucunda oluşan iltihap ya da enfeksiyon söz konusu ise iltihabın kurutulabilmesi için antibiyotik ilaçların kullanımı gerekebilir. Buna muayene sonrasında doktor tarafından karar verilir.

Göbek deliğinde, et benleri mevcutsa ve bu ben kişiye rahatsızlık veriyor ise, cerrahi basit bir müdahale ile bu ben alınabilir. Ancak bu işlem mutlaka alanında uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bireysel olarak et beninin koparılması sonucunda bölgede iltihap ve yara oluşabilir ve ciddi sorunlar açığa çıkabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git