Bilgi Yeriniz

Gıda Boyası Elden Nasıl Çıkar?

15.05.2018
5.524
Gıda Boyası Elden Nasıl Çıkar?

Hamuru renklendirmek ve tatlıların hoş görünmesini sağlamak için kullanılan gıda boyası, kullanım sırasında ciltte leke bırakabilmektedir. Bu lekenin çıkması ise bir hayli zordur. Lekenin elden çıkarılması için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerden bazıları alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle dikkatli ve denenerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kullanılacak yöntemler genel olarak doğal olduğu için zararlı değildir, kimyasal ürünlerle lekenin çıkarılması tavsiye edilmemektedir.

Gıda Boyasını Elden Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Diş Macunu

Gıda boyasının ciltten çıkarılmasında en etkili yöntem diş macunu kullanımıdır. Diş macununun içeriği bu noktada çok önemli değildir. Yalnızca beyaz renkli ve jel bir yapısı olmaması lekenin çıkması için yeterli olacaktır. Özellikle içerisinde florür bulunan diş macunları lekelerin çok daha kolay ve kısa bir sürede çıkarılmasını sağlamaktadır.

  • İlk olarak eller birkaç defa sabunlanır ve lekenin büyük oranda elden çıkarılması sağlanır. Kullanılan sabun antibakteriyel olursa lekeler çok daha kısa bir sürede temizlenecektir.
  • Eller iyice yıkandıktan sonra, diş macunu eldeki lekeli bölgeye sürülür, burada dikkat edilmesi gereken nokta cildin nemli kalmasıdır.
  • Ele sürülen diş macunu lekeli bölgeye iyice yedirilir ve daha sonra eller durulanır.

2-)Alkol

Alkol ile de gıda boyası lekelerinin çıkarılması mümkündür ancak hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerin bu yöntemi kullanması tavsiye edilmez. Olumsuz reaksiyonlar ya da alerjik durumların hassas cilt tipindeki kişilerde ortaya çıkması alkol yönteminde yüksek bir ihtimaldir. Alkol, ciltteki gıda boyası lekesi üzerine bir pamuk yardımıyla saf alkol uygulanır.

3-)Sirke – Tuz

Bir miktar tuz ve bir miktar sirke karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Bu macun, ovalanarak iyice lekeli bölgeye sürülür. Ancak bu yöntem yalnızca bir defa uygulanmalıdır, birden fazla uygulanması halinde ciltte tahriş ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde bu macun alerjen etki de gösterebilir. Bu nedenle ilk önce macun, küçük bir bölgede denenmeli, daha sonra, eğer bir tepkime söz konusu değil ise lekeli kısma uygulanmalıdır.

4-)Beyaz Sirke – Fırın Soda

Sirke ve fırın soda birleştiğinde, çok güçlü bir leke çıkarıcı karışım haline gelmektedir. Uygulama için;

  • İlk olarak bir adet temiz havlu alınır ve üzerine bir miktar beyaz sirke dökülür.
  • Havlu tamamen ıslandıktan sonra sirkeli havlu ile lekenin üzeri iyice ovalanarak silinir.
  • Bir kabın içine fırın sodası konur, üzerine az miktarda su eklenerek bir macun elde edilir.
  • Macun leke üzerine sürülür, daha sonra eller sabunlanır ve durulanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.