Galeta Unu Nerelerde Kullanılır?

Galeta Unu Nerelerde Kullanılır?
24 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.830 kez okundu.

Galeta unu, birçok farklı tarihte kullanılan ve lezzetli öğünler elde edilmesini sağlayan yardımcı bir besindir. Yapımı da oldukça kolay olan galeta unu, birçok tarifte normal un yerine de kullanılabilmektedir. Hem bayat ekmeklerin değerlendirilmesi hem de evde galeta ununun sürekli olarak bulunması için nasıl yapıldığı bilinmelidir.

Galeta Unu Yapılışı

Galeta unu elde edilmesi son derece kolay bir malzemedir. Bunun için gerekli olan tek şey bayatlamış ve sertleşmiş ekmeklerdir. Yenmeyen ve bir kenarda kalan ekmeklerin değerlendirilmesi için galeta unu yapmak ideal bir yöntemdir. Eğer mevcut durumda elde bayat ekmek yoksa birkaç dilim ekmeğin açık şekilde bırakılması ve kuruması sağlanmalıdır. Poşet içinde bekletilen ekmeklerde hava almadığı için küflenme gerçekleşir ve bu nedenle kullanımı sakıncalıdır. Aynı şekilde ekmeğin dilimlenerek fırın tepsisine dizilmesi ve bu şekilde kurutulması da mümkündür.

Ekmekler kurutulduktan ve yeterince sertleştikten sonra bir kabın içinde küçük parçalara ayrılır ve mutfak robotunun haznesine konur, toz haline gelene kadar robotta çekilir. Daha sonra elde edilen galeta unu, cam bir kavanoza konarak saklanabilir. Aynı şekilde, ağzı kapalı bir kap içinde ya da buzdolabı poşetinin havası alınarak derin dondurucuda da uzun süre muhafaza edilebilmektedir.

Galeta Unu Kullanım Yerleri

  • Galeta ununun kullanım alanı bir hayli çeşitlidir. Özellikle kızartmalarda sıklıkla kullanılan bir malzeme olduğu bilinmektedir. Tavuk ya da sebze kızartmalarının daha çıtır olması için galeta ununa bulamak güzel bir seçenektir.
  • Galeta unu, poğaça yapımında da kullanılabilmektedir. Aynı zamanda keklere normal un yerine galeta unu konduğunda farklı bir lezzet elde etmek mümkün olabilmektedir.
  • Galeta unu aynı zamanda köfte yaparken de sıklıkla tercih edilir. Bayat ekmek parçaları topaklandığı için galeta unu tam homojen yapıda bir köfte harcı elde edilmesini sağlar. Aynı zamanda oldukça da lezzet verir.
  • Günümüzde birçok markette hazır olarak paketli şekilde de satın alınabilen bir ürün olan galeta ununun baharatlı olanları da mevcuttur. Özellikle baharatlı olan galeta ununun et ve tavuklarda çıtır harç olarak kullanılması da mümkündür.
  • Tavuk ve et yemeklerinde yahut kızartmalarında galeta ununun kullanımı oldukça basittir. İlk olarak bir kase içine bir ya da etin miktarına göre iki – üç yumurta kırılıp iyice çırpılır. Arzu edilirse içine bir miktar süt de eklenebilir. Daha sonra tavuk butları ya da et parçaları bu yumurtaya batırılıp, ardından da galeta ununa batırılır. Etin her yerine galeta unu yapışması sağlanır. Daha sonra kızgın yağda etler güzelce kızartılır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git