Fıstık Ezmesi Nasıl Saklanır?

Fıstık Ezmesi Nasıl Saklanır?
21 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.126 kez okundu.

Kuruyemiş türlerinden bir tanesi olan fıstığın birçok farklı tüketim biçimi bulunmaktadır. Genellikle sade olarak tüketilen bir kuruyemiş olmasının yanı sıra, besin değerleri bakımından da son derece zengin olan, enerji veren bir besindir. Gün içinde ve kahvaltı saatlerinde dinç hissetmeye yardımcı olur.

Fıstık ezmesi ise, kahvaltı saatlerinde bir kahvaltılık olarak da fıstığın tüketilmesini sağlamaktadır. Kahvaltı saatlerinde ekmek üzerine sürülerek tüketilen fıstık ezmesi, her yaştan insan tarafından fazlasıyla sevilmektedir. Ancak saklama koşullarına çok dikkat etmek gerekir. Fıstık ezmesinin üretim özelliklerine uygun olarak saklanması, uzun süre tüketilebilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

Marketlerden satın alınan fıstık ezmeleri, katkı maddeleri içerdikleri için oda sıcaklığında ya da buzdolabında saklanabilir ve bozulmaz. Ancak ev yapımı fıstık ezmelerinde, koşulları büyük önem taşımaktadır. Saklama koşulları da hazır ve ev yapımı fıstık ezmesine uygun şekilde sağlanmalıdır.

Hazır Fıstık Ezmelerini Saklama Yöntemleri

Hazır fıstık ezmeleri, özellikle çocukların en sevdiği kahvaltılıklardan biri olsa da, içerdiği katkı maddeleri nedeniyle çok da tavsiye edilmez. Bir zararı olmasa da, vücuda kimyasalların yüklenmesinden kaçınmak gerekir. Bu durum hazır olan tüm ürünler için geçerlidir.

Hazır şekilde satın alınan fıstık ezmesinin uzun süre dayanması ve tüketilebilmesi için bazı kimyasal malzemelerden yardım alınır. Bunlar da ezmenin uzunca bir süre değişiklik yaşanmadan tüketilmesine olanak tanır. Hazır olarak satın alınan fıstık ezmesi buzdolabında saklandığında, içinde bulunan katkı maddeleri dolayısıyla donabilir. Bu da ezmenin lezzet kaybetmesine yol açar. Bu nedenle hazır fıstık ezmesinin oda sıcaklığında muhafaza edilmesi tavsiye edilmektedir. Direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde, serin ve kapalı bir alanda muhafaza edilir ise uzun müddet kullanılabilecektir. Güneş ışığı hazır fıstık ezmesine doğrudan nüfuz ederse yağı açığa çıkabilir ve tadında yine bozulmalar meydana gelebilir.

Ev Yapımı Fıstık Ezmesini Saklama Yöntemleri

Hazırlanması son derece kolay olan e yapımı fıstık ezmesi, sağlık açısından da bir zarar barındırmaz ve keyifle tüketime hazır hale gelebilir. Ev yapımı ürünler hazır ürünlere kıyasla çok daha dayanıksız olduğu için saklama koşullarına özel bir dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

  • Hazırlanan fıstık ezmesi mutlaka cam bir kavanozda muhafaza edilmelidir.
  • Ağzı sıkı olarak kapatılmalıdır, aksi halde hava alır ve bu da hem tadının hem de dokusunun bozulmasına neden olur. Ağzı kapalı halde saklandığında aylarca tüketime hazır olarak kalacaktır.
  • Ev yapımı fıstık ezmesinin plastik kaplarda saklanması tavsiye edilmez. Çünkü her ne kadar dayanıklı olsalar da plastik kaplar sağlık için zararlıdır.
  • Cam kavanoza konan fıstık ezmesi oda sıcaklığında bırakılmamalı, mutlaka buzdolabı raflarına yerleştirilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git