Fayanstaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayanstaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?
7 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 7.359 kez okundu.

Fayanslara, evin boyanması ve badana edilmesi gibi durumlarda boya dökülebilir ya da damlayabilir. Bu durum ilk anda, henüz boya ıslak iken fark edilmezse boya lekeleri fayanslar üzerinde kalıcı hale gelebilir. Bu da kirli ve özensiz bir görüntü oluşmasına yol açar. Fayanslarda çeşitli nedenlerle oluşan boya lekelerinin bazı yöntemler kullanılarak giderilmesi mümkündür.

Fayanstaki Boya Lekesi Nasıl Temizlenir?

1-)Aseton Kullanımı

Oje çıkarmadaki etkisi bilinen aseton, fayans üzerine damlamış ve çirkin bir görüntüye yol açan boya lekelerinin giderilmesi için kullanılabilmektedir. İçeriğinde bulunan kimyasalların etkisiyle aseton, boya lekelerinin uğraşa gerek kalmaksızın temizlenmesini sağlar. Doğrudan fayans üzerine de dökülebilir, bir pamuğa dökülerek boya lekesi üzerine de uygulanabilir. Aseton kullanımı sonrasında fayanslar nemli bir bezle silinerek durulanmalıdır, aksi halde bulanık bir görüntü oluşabilir.

2-)Tiner Kullanımı

İnatçı boya lekelerinin çıkarılmasında etkili olan yöntemlerden bir tanesi de tiner kullanımıdır. Özellikle yağlı boya gibi çok zor çıkan boya türlerinde ciddi bir olumlu etki sağlar. Fayans üzerine tinerden bir miktar dökülür ve biz bezle bölge ovalanır. Ancak tiner kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır, uzun süre solunması halinde ciğerlere zarar verdiği bilinen tiner, sağlık sorunlarına yol açabilir. İşlem sonrasında fayanslar yine nemli bir bezle silinmeli ve ardından kurulanmalıdır.

3-)Sert Cisimle Kazıma

Eğer evde aseton yahut tiner gibi malzemeler bulunmuyorsa, fayans üzerinden boya kalıntıları kazıma yöntemiyle de temizlenebilir. Ancak ilk olarak boyanın kuruması beklenmelidir, aksi halde daha geniş bir alana bulaşabilir ve sonradan temizlemek çok daha zor olabilir. Boya kuruduktan sonra spatula ya da bıçak gibi sert bir cisim kullanılarak boya kazınmalıdır. Bu işlem için bulaşık teli de olumlu sonuç almayı sağlayacaktır.

Kazıma işlemi keskin bir malzeme ile yapılıyorsa, mutlaka dikkatli hareket edilmelidir. Aynı zamanda fayansın çizilebilme riski de göz önünde bulundurulmalı, kazıma işlemi yavaş hareketlerle gerçekleştirilmelidir.

4-)Beyaz Sirke Kullanımı

Kapalı mekanlarda özellikle de son yıllarda temizlikte kullanılan beyaz sirke, fayansta oluşan boya lekelerinin çıkarılmasında da etkilidir. İşlem uygulanırken beyaz sirke, bulaşık deterjanı ve bir miktar da su işimizi görecektir.

  • Beyaz sirke, plastik yüzeylerde tahriş edici bir etkiye sahip olabilir. Ancak fayanslarda kullanıma uygundur.
  • Beyaz sirke ile boyanın temizlenmesi için iki bardak ılık suya bir bardak beyaz sirke eklenir, içine bir kaşık da bulaşık deterjanı eklenir.
  • Hazırlanan bu karışım, fayans üzerine uygulanır, birkaç dakika bekletilir.
  • Bekleme süresi sonrasında sert kıllı bir fırça ile fayansın üzeri fırçalanır.
  • Daha sonra fayansın yüzeyi nemli bir bezle silinir ve kalıntılar tamamen ortadan kaldırılmış olur.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git