Eski Kaşar Nasıl Saklanır?

Eski Kaşar Nasıl Saklanır?
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 2.130 kez okundu.

Eski kaşar peyniri, taze kaşar peynirine göre daha dayanıklı ve saklama ömrü daha uzun bir peynir türüdür. Uygun saklama koşulları sağlandığında uzun bir süre tüketmenize olanak sağlamaktadır.

Eski Kaşar Peyniri Nasıl Saklanmalıdır?

Eskiden farklı yöntemler tercih edilse de günümüzde eski kaşar peyniri daha çok buzdolabında saklanmaktadır. Bu yöntem dışında ekstra bir alternatif olmadığı için size buzdolabında nasıl saklamanız gerektiğini aşağıda anlattık.

1-)Kağıt Havlu ve Buzdolabı Poşeti İle Saklama Yöntemi

Bu yöntemde aslında sebzelere kullanılan yöntemi uygulayacağız. Kaşar peyniri doğru bir şekilde muhafaza edilmediğinde bozulacağından, öncelikle koruma olarak kağıt havlu ya da bildiğimiz normal bir havlu ile öncelikle eski kaşarınızı sarmanız gerekmektedir. Havlu ile sardığınız eski kaşar peynirinizi hava almayacak şekilde buzdolabı poşetine yerleştirip, dolabınızın çok soğuk olmayan bölümünde saklayabilirsiniz. Burada sebzelik bölümünde saklamak, oldukça ideal olacaktır.

Bu yöntemde bahsetmek gereken bir diğer detay ise eski kaşar peyniri eğer büyük ise bölerek saklamamalısınız. Fakat tüketecekseniz bir miktar kesip kalan büyük parçayı yine buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

2-)Ambalaj Kağıdı İle Saklama Yöntemi

Bu yöntemde ise yine kağıt havluda olduğu gibi eski kaşar peynirinizi ambalaj kağıdı ile sarmanız gerekmektedir. Sardığınız kaşar peyniri cam bir kap içerisine koyup buzdolabınızın yine çok soğuk olmayan bölümünde saklayabilirsiniz. Burada da yine çok önemli olan ayrıntı, kaşar peynirin hava ile temas etmediğine emin olmanız gerekmektedir. Aynı şekilde eğer elinizde fazla bir kaşar var ise, bunun yiyeceğiniz miktarını ayırıp öyle saklamanız daha doğru olacaktır.

Eski Kaşar Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Eski kaşar, taze kaşara göre çok daha faydalı bir besindir. Faydalarını sıralayacak olursak;

  • Her peynir çeşidinde olduğu gibi eski kaşarda kemik erimesini önlemektedir.
  • Bağışıklık ve sindirim sistemini düzenlemektedir.
  • Özellikle çok sık mide rahatsızlığı yaşayan kişiler rahatlıkla tüketebilmektedir.
  • Diş sağlığı için de oldukça yararlıdır.

Eski Kaşar ile Taze Kaşarın Farkı Nedir?

  • Eski kaşar peyniri esasen taze kaşardan yapılmaktadır. 2-3 ay kadar bekleyen taze kaşar sonrasında satışa sunulur ya da 1-3 yıl kadar bekletilip eski kaşar olarak satışa sunulmaktadır.
  • Taze kaşarların besin değeri, eski kaşarlara göre daha düşüktür
  • Taze kaşar diye adlandırılan kaşar, tat ve aroma bakımından da eski kaşardan oldukça farklıdır. Eski kaşarın tadı daha yoğundur ve daha lezzetlidir. Taze kaşar ise biraz daha hafif bir tada sahip olmaktadır.
  • Taze kaşarların saklama ömrü diğer peynirlere göre daha uzundur fakat eski kaşarın saklanma ömrü de taze kaşara göre oldukça fazladır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git