Enginar Çiğ Yenir mi?

Enginar Çiğ Yenir mi?
26 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.216 kez okundu.

Enginar, 2 metre boylarına kadar ulaşan ve çiçekleri yumru şekline olan bir bitki çeşididir. Marmara ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Vitamin açısından zengin ve faydalı bir bitkidir. Bu nedenle sıklıkla tüketilmesi faydalıdır.

Enginar pişirilerek tüketilen bir yiyecek olması ile beraber çiğ tüketilmesi tercih edilmelidir. Çünkü bitkilerin içerisinde bulunan vitamin pişirildiğinde ölebiliyor. Bu neden ile sebzeleri çiğ tüketmek daha sağlıklıdır. Enginarın da çiğ tüketilmesi, içerisindeki vitamin ölmeden alınması için daha faydalı olacaktır.

Enginar Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Enginar pişirilirken pişirme süresi uzatılmamalıdır. Uzun süre pişen enginar diğer sebzelerde olduğu gibi sahip olduğu besin değeri azalır.
 • Enginar sapı sa insan sağlığı için faydalı olduğu için enginar yemeği pişirilirken sapı da içine atılmalıdır. Yemeğin besin değeri artacaktır.
 • Enginar çiğ tüketiliyor ise üzerine limon sıkılarak tüketilebilir. Böylece lezzeti artacaktır ve tüketimi daha kolay olacaktır.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

 • Enginar tüketimi karaciğer için oldukça önemlidir. Karaciğerde yağ oluşumunu önlediği gibi oluşan yağları da giderir. Enginar tüketimi karaciğerde bulunan hücrelerin kendisini yenilemesi için oldukça önemlidir.
 • Sigara ve alkolü sıklıkla tüketen bireylerin enginarı çiğ bir şekilde tüketmesi sigara ve alkolün vücuda verdiği zararı azaltacaktır. Hasar gören hücrelerin yenilenmesine destek olacaktır.
 • Bireyde tansiyon ve şeker hastalığı var ise enginarı çiğ bir şekilde tüketmelidir. Enginarı çiğ tüketmek tansiyon ve şeker hastalıklarının dengeye girmesini sağlamaktadır. Böylece bu hastalıklar nedeni ile oluşabilecek problemler önlenmiş olacaktır.
 • Enginar pişirildiğinde ya da çiğ kısa sürede tüketilmelidir. Konserve olarak alınan enginardansa pazarlardan ya da marketlerden taze şekilde alınıp tüketilen enginar insan sağlığı için daha yararlı olacaktır.
 • Enginarda olduğu gibi enginarın sapında da besin değeri oldukça yüksektir. Enginar sapı su içerisinde kaynatıldıktan sonra suyu içilebilir. Enginarın içerisinde bulunan lif insan sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Enginar suyunu her yaştan insanın tüketmesi faydalı olacaktır.
 • Enginarı çiğ tüketmek içerisinde bulundurduğu lif sayesinde sindirim sistemine iyi gelecektir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olacaktır ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkların düzene girmesini sağlayacaktır.
 • Enginarın içerisinde bolca vitamin ve mineral bulunmaktadır. Düzenli tüketilen enginar sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminler elde edilmiş olacaktır. İhtiyaç duyulan mineral ve vitaminlerin alınması ile beraber vücut güçlenecek ve daha dirençli olacaktır. Dışarıdan gelen zararlı etkenlere karşı kendini daha iyi savunacaktır. Böylece bireyin hastalanma riski de azalmış olacaktır.
 • Enginar düzenli tüketildiğinde idrar sökücü bir etkisi vardır.
 • Enginar sayesinde damarlardan geçen kan temizlenir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git