El Gırgır Fırçası Nasıl Temizlenir?

El Gırgır Fırçası Nasıl Temizlenir?
2 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 2.445 kez okundu.

Uzun yıllardır evimizin bir köşesinde duran, acil bir durumda ya da küçük bir alana bir şeyler dökülmesi ile kullandığımız gırgır, çabuk kirlenebilen ve temizliği konusunda ise kafalarımızda soru işaretleri barındırabilen pratik bir temizlik malzemesidir. Gırgırların temizlenmesi aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir.

Gırgırın fırça yapısı aynı zamanda kullandığımız elektrikli süpürgelerin önlerinde bulunan fırça ile aynıdır.

Gırgır Fırçası Nasıl Temizlenmelidir?

Gırgırın içindeki kiri boşalttıktan sonra fırçasını çıkarıp eliniz ile direkt olarak temizleyebilirsiniz. Fakat bazen uzun süre temizlenmediğinde fırçanın, saç ve toz tortularından arındırmak çok uğraştırıcı bir işlem olabilmektedir.

Bunun yanı sıra gırgır, temizleme işlevini kaybedebilir ve sizi daha çok uğraştırabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına fırça temizliğinin oldukça önemli olduğunu unutmamak gerekmektedir. Gırgır fırçası temizliği için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem mevcuttur.

1-)Deterjan Kullanmak

Burada yapmanız gereken öncelikle gırgırın içini boşaltmaktır. Bu işlemi yaparken etrafa toz ve kir sıçramamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. İkinci önceliğiniz olarak ise gırgırın fırçasını da çıkarıp biriken kir topağını temizlemeniz ve fırçada kalan kir için deterjanlı su hazırlamanız lazımdır. Hazırladığınız suyun içine attığınız fırçayı bir süre beklettikten sonra tekrar elinizle, yumuşamış ve gevşemiş saç, kir ve tozları temizleyebilirsiniz.

En son işlem olarak temizlediğiniz fırçayı dilerseniz yine 1 saat kadar çamaşır suyunda bekletebilirsiniz. Böylece fırça üzerindeki kirler tamamen temizlenmiş olacaktır.

2-)Makas Kullanmak

Makas kullanımı, gırgır fırçası temizliğinde ev hanımları tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Burada ise yine yukarıda bahsettiğimiz gibi gırgırınızın içini etrafa yayılmayacak şekilde dökmeniz, fırçanızı da elinizden geldiğince toz ve kir topaklarından arındırmanız gerekmektedir. Bu işlemin sonunda ise elinizle temizleyemediğiniz, toz ve saç karışımı topaklanmayı makas ile keserek ayırıp temizleyebilirsiniz.

Bu yöntemde gırgırın fırçasına zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Makas işlemini bitirdikten sonra da yine çamaşır suyunun içinde bekletebilirsiniz.

3-)Tarak Kullanmak

Bu yöntemde ise içini döktüğünüz gırgırdan fırçayı çıkarın. Çıkardığınız fırçayı eliniz ile temizledikten sonra kalan topaklığı tarayarak çıkarabilirsiniz.

Gırgır Temizliğinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Gırgırınızı her kullanımdan sonra temizlemeyi ihmal etmeyiniz. Aksi taktirde gırgırın içini dökmüş olsanız dahi fırçasındaki kirler ve tozlar her kullanımınızda siz görmeseniz bile temizlemeye çalıştığınız alanı kirletebilir ya da fırçanın kir toplama işlevini kaybetmesine neden olabilir. Aynı zamanda sürekli yapılan temizlik ile gırgırınızda yoğun kir birikmelerinin de önüne geçmiş olursunuz.
  • Gırgırınızı belirlemiş olduğunuz zaman aralıklarında kimyasallar ile temizlemenizde fayda vardır. Böylece daha hijyenik olmasını sağlayacaksınız.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git