Bilgi Yeriniz

El Bileği Yanması

07.04.2018
5.041
El Bileği Yanması

El ve kol arasında yer alan bilek bölgesinde çeşitli sebeplerle zaman zaman yanma, karıncalanma ya da uyuşma gibi semptomlar ortaya çıkabilir. El bileği, sürekli olarak kullanılan ve oldukça aktif bir organ olduğu için korumak da oldukça zordur. Dış tehditlere ve travma etkenlerine açık bir konumda yer alan el bileği, fiziksel ya da içsel sorunlar dolayısıyla yanma hissine maruz kalabilmektedir.

El Bileği Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Bileğin anormal bir biçimde bükülmesi, bilek üzerine ağır bir malzeme düşmesi ya da bileğin bir yere çarpılması gibi travma etmenleri nedeniyle bilek bölgesinde yanma hissi ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlar ciddiye alınması ve asla ihmal edilmemelidir. Birkaç saat içinde geçmeyen bilek yanması ya da ağrısı mutlaka ortopedi uzmanı tarafından muayene edilmelidir.
  • Bileklerini çok fazla kullanan kişilerde; masa başı çalışanlarında ve müzisyenlerde el bileğinde yanma sıklıkla görülebilen bir durumdur. Yanmaya ek olarak uyuşma, karıncalanma ya da ağrı hissi de ortaya çıkabilir. Bunun temel nedeni el bileklerinin çok fazla kullanılması ve bunun sonucunda çok fazla yorulmasıdır. Bileğin gün içinde sıkça dinlendirilmesi bu durumun çözümü olarak ifade edilebilir.
  • El bileklerinin fazlaca baskıya maruz kalması sonucunda, karpal tünel sendormu ortaya çıkabilmektedir. Bu sendrom, genel olarak orta yaştaki bireylerde sıkça görülmekle birlikte, bilekte yoğunlaşan ağrı ve uyuşma ile kendini gösterir. İki bilekte aynı anda ya da tek bilekte ortaya çıkabilmektedir. Karpal tüneli sendromuna neden olan faktörler çok detaylı olarak anlaşılabilmiş değildir. Ancak bu sendromu tetikleyen bazı durumlar elbette ki mevcuttur. Bunlar arasında gebelik, el işlerinin rutine binmesi, bazı etkili ilaçların yan etkileri sayılabilir.
  • Kişinin sürekli olarak ağır yük taşımak durumunda kalması, elin alışılmamış şekillerde kullanılması gibi nedenlerle de el bileğinde yanma ve ağrı hissi ortaya çıkabilir.

El Bileğinde Yanma Tedavisi

El bileği, bir eklem bölgesi olduğu için, sorun eklemlerden kaynaklanıyor da olabilir. Bu durum ciddi derecede ilerlediğinde, kişi el bileğini kullanamaz hale bile gelebilir. Bu nedenle tedavi süreci kesinlikle küçümsenmemeli, ağrı ve yanma hissi ortaya çıktığında doğrudan doktora gidilmelidir.

  • Özellikle eklemlerin güçlendirilebilmesi için kalsiyum ağırlıklı beslenmek, faydalı olacaktır. Bunun için her gün bir bardak süt içmek ya da bir kase kadar yoğurt yemek önerilebilir. Ancak kişinin süt ve süt ürünlerine alerjisi olup olmadığını mutlaka bilmesi gerekir. Aksi halde olumsuz alerjik rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.
  • Meyve ve sebzelerin taze ve çiğ olarak tüketilmesi de el bileklerinde güçlendirici etkiye sahiptir. Vitaminlerin ve minerallerin de vücuda düzenli bir biçimde alınması ile el bileğinde yanma ve ağrı sorunu hafifletilebilir. Özellikle B12 ve Omega 3 vücuda gerektiği kadar alınmalıdır. Yanma hissinin geçmemesi halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.