Ekşi Yoğurt Nasıl Değerlendirilir?

Ekşi Yoğurt Nasıl Değerlendirilir?
26 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.633 kez okundu.

Dünyada ilk kez kimlerin bulduğu bilinmeyen yoğurt, 6000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Türk mutfağı ve toplumu için önemli besinlerden bir tanesidir. Birçok yemeğe eşlik edebilen ve yemeği daha da lezizleştiren yoğurt, dilerse sulandırılıp ayran şeklinde de tüketilebilmektedir. Ayran da Türklerin milli içeceği olarak görüldüğü için, yoğurdun yeri Türk mutfağında başkadır. Yeri geldiğinde yağlı ve ağır yemekleri hafifletir, yeri geldiğinde ise bir diyet besin haline gelir. Sindirim üzerindeki rahatlatıcı etkisi ise göz ardı edilemez. Her yaştan insanın yemesi gerekir.

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun diğer faydalarından bahsedecek olursak; her gün bir kase ev yoğurdunun diyabet riskini azalttığı belirtilmiştir. Yoğurt, hastalık yapan mikroorganizmalara karşı koruyucu özellik taşır. Kolesterolü dengeler. Kemik erimesine karşı korur, kabızlığa iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca ağızdaki kötü kokuyu yok eder ve diş taşlarının oluşumunu engeller. Türkiye, yoğurt tüketimi konusunda dünyada ilk sıradadır.

Mayalanmış Yoğurt

Yoğurt, her çeşit hayvan sütünün mayalanmasıyla elde edilebilir. Yoğurt yapılabilmesi için sütün kaynatıldıktan sonra ılıması için bekletilmesi ve daha sonra da içine önceden yapılmış ev yoğurdunun bir miktar maya olarak ilave edilmesi gerekir. Eğer elinizde ev yoğurdu bulunmuyorsa, yoğurt mayası da kullanılabilir. Isısını kaybetmemesi için etrafını bir örtüyle battaniye gibi kapatıp sararız. Ilık bir yerde birkaç saat bekletilen mayalanmış süt, bakteriler yardımıyla yoğurda dönüşür.

Ev yapımı yoğurtların, hazır yoğurtlara oranla daha sağlıklı olması bir yana daha çabuk ekşidikleri de bir gerçek. Yoğurdun ekşime sebepleri nelerdir peki?

Yoğurdu yapan bakteriler(kültürler), iki çeşitten oluşur. Bu bakteriler, sütü yoğurda çevirme sürecinde, yoğurt içinde sürekli yaşayarak çalışmaktadırlar. L.Bulgaricus adı verilen yoğurt kültürü, yoğurda ekşilik özelliği vermektedir. Yoğurdun mayalanma sürecinde bu bakteri çok fazla bulunursa, yoğurt ekşir. Kısacası yoğurt mayalanırken sıcakta ve soğukta ne kadar bekleyeceği iyi ayarlanmalıdır.

Diğer bir sebep ise mayalanan yoğurdun sulu olmasıdır. Mikroorganizmalar gelişimlerinde suya ihtiyaç duyar ve daha kolay gelişirler.

Modern bir süt işletmesinde yapılan yoğurtlara kontrollü ve belirli ölçülerde yoğurt kültürü katılarak mayalama yapıldığı için ekşime daha geç olur.

Ekşimiş Yoğurt Nasıl Değerlendirilir?

Ekşimiş yoğurdun çökelek peynir yapımında kullanımı yaygındır. Yapımı oldukça kolay olan bir peynir türüdür. Ekşimiş yoğurda su ekledikten sonra onu ayran kıvama getirip bir tencereye dökün. Kaynamasını bekleyin. Kaynayana kadar ara sıra karıştırın. Kaynattıktan sonra ocağı kapatın ve 1 saat kadar daha bekletin. Sonrasında karışımı bir tülbente boşaltın. Suyunu süzdükten sonra peyniriniz hazır olacaktır.

  • Yoğurt fazla ekşimemişse, ayrana çevrilebilir. Ekşi ayran sevenler çok ne de olsa.
  • Ekmek yapımında kullanabilirsiniz.
  • Yoğurt çorbası yapımında kullanabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git