Bilgi Yeriniz

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

31.05.2018
2.630
Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Her gün yapılan yemekler yüzünden özellikle mutfak duvarlarına sıçrayan yağ lekeleri genelde ancak mutfak komple boyanacağı zaman temizlenmektedir. Halbuki görüntü itibariyle bizi bu kadar rahatsız eden yağ lekeleri için uygulanabilecek birkaç yöntem ile bütün bir duvarı boyamaya gerek kalmamaktadır.

Duvardaki Yağ Lekeleri İçin Yapılabilecek Uygulamalar

1-)Yağ Çözücü – Bulaşık Deterjanı ve Su

Bu uygulanacak olan yöntem oldukça basit bir yöntemdir. Hazırlamış olduğunuz çok sıcak olmayan suya birkaç damla bulaşık sabunu ve iki kapak kadar yağ çözücü dökün. Bu karışımda ıslatmış olduğunuz temiz bir bez yardımıyla yağ lekesini ovaladığınızda lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.

2-)İspirto ve Su – Sabun ve Su

Bu yöntemde ise bir çay bardağı kadar ispirto ile yaklaşık olarak bir bulaşık leğeni kadar kaynar olmayan suyu karıştırın. Temiz bir sünger yardımıyla yağ lekesini yumuşak hareketler ile ovun. Sonrasında ise yine hazırlamış olduğunuz sabun ve su karşımını bir bez ile ispirtonun üzerinden geçmeniz gerekmektedir. Leke tamamen yok olacaktır.

3-)Limon Ve Sirke

Bu yöntemde ise kullanacağımız malzemeler limon ve sirke olmaktadır. Bir kase içine hazırlamış olduğunuz ılık suyun içine yarım limon ve iki yemek kaşığı kadar sirke katıp karıştırın. Bu karışımı bir sünger yardımı ile yağ lekesi olan bölgeye sürün ve ovalayın. Çok derin olmayan yağ lekelerinde oldukça işe yarar ve kullanışlı bir yöntemdir.

Duvarda Yağ lekesi Oluşumunu Engellemek İçin Yapılabilecek Çözümler

  • Eğer ocağınızın olduğu yer direkt duvara çok yakın bir mesafede ise duvara karton yapıştırabilirsiniz. Hem görüntü açısından çıkarılması kolay hem de yağ lekesi oluşumu riskini tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.
  • Yamalama yöntemini kullanabilirsiniz. Duvar renginiz kolay bir renk ise yağ bulaşan bölgeyi boyayabilirsiniz. Fakat bu uygulama kalıcı olmadığı gibi maddi açıdan da kişileri oldukça zorlayabilmektedir.
  • Bir diğer uygulayabileceğiniz yöntem ise yağın bulaştığı bölgelere stickerlar yapıştırabilirsiniz. Böylece yağ lekesi oluşumunda silmeniz de kolay olacaktır. Stickerları aynı zamanda temizleme ile uğraşmak istemediğiniz yağ lekelerinin direkt olarak üzerine yapıştırabilirsiniz.
  • Sticker uygulaması gibi yağ lekelerinin olduğu alana duvar renginiz ile benzerlik taşıyan, desenli ya da tek renk bir fayans uygulaması yapabilirsiniz. Bu biraz maliyetli olabileceği gibi sizi bu sorundan tamamen kurtaracaktır da. Hem oluşabilecek yağ lekelerini kolayca temizlemenizi sağlayacaktır hem de mutfağınız modern ve farklı bir görünüme sahip olacaktır.
  • Eğer her 2-3 yılda bir duvarlarınızın temizliği için boya yapıyorsanız, boya konusunda saten boya tercih edebilirsiniz. Ya da boya için çeşitli alternatifler araştırıp, lekelerin çıkmasını kolaylaştıran boyalar tercih edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.