Dondurulmuş Bezelye Nasıl Çözülür?

Dondurulmuş Bezelye Nasıl Çözülür?
28 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.093 kez okundu.

Dondurulmuş besinler birçok öğün için ve özellikle de kış aylarında kurtarıcı bir öğün olmaktadır. Bu nedenle dondurulmuş gıdaların sağlıklı bir biçimde muhafaza ediliyor olması büyük önem taşımaktadır.

Besinlerde dondurulma kadar önemli olan bir başka önemli ayrıntı da, dondurulmuş besinlerin doğru ve sağlıklı bir şekilde çözdürülmesidir. Doğru yöntemlerle çözülmeyen besinler nedeniyle gıda zehirlenmeleri söz konusu olabilmektedir.

Bezelye de yaz aylarında ve baharda alınıp kışın tüketilmek üzere kullanılan birçok sebzenin başında gelmektedir. Hem yer kaplamıyor oluşu hem de taneli yapısının kolaylıkla buzundan arındırılabilmesi, kolay kullanım ve lezzet sunmaktadır. Dondurulmuş durumdaki bezelyenin buzlarının kısa sürede çözülebilmesi için bazı yöntemler kullanılmaktadır.

Dondurulmuş Bezelye Nasıl Çözülür?

1-)Buzdolabında Bekletin

Eğer bezelyelerin çözülmesini bekleyecek kadar uygun genişlikte bir zaman var ise buzdolabında bekletme yöntemi kullanılabilmektedir. Bunun için bezelyeler bir kabın içine buzlu halde konur ve bu kap da buzdolabı raflarına yerleştirilir. Bu şekilde çözdürülen bezelyelerde buzun çözülmesi nedeniyle oluşan ve akan su da buzdolabının içine akmayacak ve dolayısıyla dolabın içi de kirlenmeyecektir. Bu bezelyeler kullanılacağı zaman ise bir kevgir yardımıyla kolayca suyu süzülebilmektedir.

2-)Soğuk Su Uygulayın

Buzlu haldeki bezelyelerin daha kısa sürede buzlarının çözülebilmesi için soğuk su yönteminden de yararlanılabilir. Bunun için ilk olarak fazla miktarda soğuk su gerekmektedir. Bir kabın içine donmuş bezelyeler yerleştirilmeli ve üzerine soğuk su eklenmelidir. Bezelyeler tamamen suyun altında kalmalıdır.

Geçen her 30 dakikada bir bezelyelerin içindeki soğuk su dökülmeli ve yenilenmelidir. Bezelye paketi çok büyük boyutlarda değilse, birkaç saat içinde bezelye buzlarından ayrılacak ve yumuşayacaktır. Bu haldeki bezelyenin kısa bir süre içinde pişirilmesi ve tüketilmesi gerekmektedir.

3-)Mikrodalgada Isıtın

Günümüzde birçok evde bulunan mikrodalga fırınlar, buzlu ürünlerin kullanılabilir hale getirilmesi için de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Mikrodalga fırında buz çözdürme işlemi, et ve tavuk ürünlerinde tavsiye edilmez. Bu yöntem sağlık açısından sorun yaratabilir. Ancak sebzelerin buzlarının açılması için mikrodalga fırın yöntemi rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle birkaç dakika içinde buzun eritilmesi, acil bezelye gerektiğinde çok işe yaramaktadır.

Mikrodalga fırında buzun çözülmesi için;

  • İlk olarak mikrodalga fırın buz çözme özelliği ayarlanır.
  • Bezelyeler fırına uygun bir kabın içerisinde fırına yerleştirilir.
  • Eğer çok fazla miktarda bezelye mevcut ise ikiye bölünerek sırasıyla fırına konması tavsiye edilir.
  • Acil durumlar için büyük bir kolaylık sağlayan mikrodalga fırınların sürekli olarak kullanımından kaçınmak gerektiği de unutulmamalıdır.

4-)Sıcak Su Kullanın

En hızlı bezelye buzu çözdürme yöntemlerinden biri olan sıcak su kullanımı, acilen kullanılması gereken buzlu bezelyelerin erimesi ve yumuşaması için kullanılmaktadır. Ancak sıkça kullanılması tavsiye edilmez çünkü bezelyelerin besin değerini azaltan bir yöntemdir. Ortalama 39 – 40 derece sıcaklığa sahip olan suyun içine bezelyeler atılır ve bir süre çözülmesi beklenir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git