Bilgi Yeriniz

Dolaptaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

30.04.2018
3.378
Dolaptaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubet, kelime anlamı olarak havadaki nem oranını ifade eder. Canlılar için gerekli olan nem ve su buharı miktarını belirtir. Fakat rutubet terimi halk arasında genellikle evlerde insan sağlığına zararlı olacak kadar nemli eşyalar ve yerler için kullanılır.

Evlerimizin odalarında farklı amaçlar için kullandığımız birçok dolap vardır. Bu dolapların kullanım koşulları her ne olursa olsun, hava koşulları ve dolabın bulunduğu ortamın koşullarına bağlı olarak rutubet görülebilir. Rutubet beraberinde nem ve küf lekeleri ve rahatsız edici bir koku da getirebilir. Uzun süre kullanmadığımız dolaplarımızda ve giysilerimizde de rutubetin kokusunu alabiliriz.

Rutubet Neden Oluşur?

Kapalı alanlarda ortalama nem oranının %40-50 civarlarında olması gerekir. Bu azami nem miktarıdır. Bu oranın üzerinde yani maksimum bir nem oranı olması halinde küf, kötü koku, eşya çürümeleri ve bir takım sağlık sorunları görülebilir. Rutubetin temelindeki sorun sıcak ve soğuk hava değişimidir. Rutubet, açık ortamlarda kolay kolay oluşmaz. Ev içinde oluşan rutubet yüksek ihtimalle duvarlar ya da pencere kenarlarından su girdiği içindir.

Dışarıdaki ve içerideki ısı farkının fazla olması rutubeti arttırır. Örneğin yazın iç mekanlarda çalışan klimalar içeriyi oldukça serin tutarken, dışarıdan gelen sıcak hava içerdeki su miktarını arttıracaktır. Böylelikle rutubet oluşacaktır.

Rutubetin Ne Gibi Zararları Olur?

Rutubet, beraberinde küf ve kötü koku getirir. Örneğin duvar ve pencere kenarlarının küflenmesi, duvar boyasının dökülmesine sebep olabilir. Rutubetin sonucunda oluşan kötü koku da, kapalı ortamda acı ve rahatsız edici olacaktır.

Koku ve küfün yanı sıra rutubet, eşyalarınıza da ciddi zarar verir ve kimilerini kullanılmaz hale dahi getirebilir. Kötü koku eşyalarınıza, giysilerinize de geçer. Eşyalarınızın çürümesine bile sebep olabilir. Bunun dışında rutubet, ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Örneğin, romatizma ve alerji.

Dolaptaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Evdeki en kapalı alanlardan biri olan dolaplar, rutubete en çok maruz kalabilen eşyalardır. Peki ya dolaptaki rutubet kokusu nasıl giderilir?

  1. Lavanta: Lavanta, dolaptaki rutubet kokusundan kurtulmakta yardımcı olacaktır. En etkili yöntemlerdendir. Lavantayı keselere doldurarak, dökülmesini engelleriz. Dolabın içine belirli aralıklarla birkaç kese lavanta yerleştirin.
  2. Havalandırma: Hava, mikrobu kırma ve temizlik gibi özelliklere sahiptir. Havalandırma sayesinde kötü kokular kaybolacaktır. Her gün dolabın kapaklarını 5-10 dakika açık bırakmak, içini havalandırmada yeterli olacaktır. Dolabı havalandırırken içindeki eşyaları çıkarmanız daha etkili olur.
  3. Sirke: Sirke, mikrop kırıcı bir maddedir ve birçok temizlik alanında kullanılır. Dolabın içini tamamen boşalttıktan sonra dolabın iç yüzeyini sirke ile silin. Eğer sirke kokusu rahatsız ederse, elmalı sirke kullanabilirsiniz. Etkisi açısından bir şey değişmeyecektir. Sirke ile sildikten sonra dolabı bir de temiz su ile silin ve bir süre havalandırın.
  4. Çamaşır Yumuşatıcısı: Bu yöntemi özellikle kıyafet dolaplarında kullanabilirsiniz. Boş bir sprey şişesine çok az çamaşır yumuşatıcısı ekleyin ve üzerine su ilave edin. Bu karışımı boş dolabın içine sıkın. Ara ara tekrarlayın.
  5. Kahve Telvesi ve Toz Hardal: Bir miktar kahve telvesi ve toz hardal karıştırılır. Sonrasında rutubet olan yer, bu karışım ile ovalanır. Bir süre bekletilir. Son olarak da temiz su yardımı ile o bölge temizlenir.

NOT: Rutubet oluşabilen dolaplarınıza kıyafetlerinizi asla nemli şekilde koymamaya dikkat edin. Ayrıca dolap içlerinde naftalin kullanmak da başka bir seçenektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.