Bilgi Yeriniz

Dilde Kırmızılık

11.04.2018
5.852
Dilde Kırmızılık

Beslenme, konuşma ve tat alma gibi birçok fonksiyona sahip olan dil yüzeyinde bazı durumlarda kırmızılık gözlemlenebilmektedir. Dilin tahriş olması nedeniyle ortaya çıkabilen bu durum, daha başka sorunların da belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle asıl kırmızılık sebebinin tespit edilmesi için muayene olunması gerekmektedir.

Dilin ısırılması ya da çok soğuk – çok sıcak gıdaların tüketilmesi sonucunda da kırmızılık ortaya çıkabilir. Ancak bu tür kırmızılık oluşumlarında, ciddi bir tedavi gerekmez. Yine kişinin dilini ısırması da dilde bölgesel kırmızılıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Dilde Kırmızılık Nedenleri Nelerdir?

  • Bağışıklık sisteminde meydana gelen alerjik reaksiyonlar sonucunda, dilin alerjen maddelere temas etmesi neticesinde, dilde kırmızılık oluşabilir. Sorunun çözümü için alerjen gıdaların tespitinin sağlanması ve bunların beslenme listesinden çıkarılması gerekmektedir.
  • Sigara kullanımı, vücudun birçok bölümünde zarara neden olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de dil yüzeyidir. Dilde tahriş ve tahribatlara yol açan sigara kullanımı, dil yüzeyinde bulunan tat alma noktalarını ve tomurcukları tahriş ederek, dilde kırmızılık oluşmasına da neden olabilmektedir.
  • Dil iltihaplanması, dilde kırmızılık oluşumunda temel nedenlerdendir. Kırmızılığın yanında, iltihabın etkisiyle dilde şişlik, acı ve ağrı hissi de oluşabilmektedir. Yine dil yüzeyinde kırmızı kabarcıkların meydana gelmesi de önemli iltihap belirtilerindendir.
  • Dengesiz ve düzensiz beslenmenin bir sonucu olarak vücutta çeşitli vitamin ve mineraller bakımından eksiklikler meydana gelebilir. Bu da dilde kırmızılık oluşumunu tetikleyebilir.
  • Sürekli olarak dil yüzeyine tahriş edici özelliğe sahip olan besinlerin tüketilmesi, dilde kırmızılıklara yol açabilir. Çok acı, aşırı baharatlı besinler bu tür besinlere örnek gösterilebilir.
  • Dilde kırmızılık sorunu, diyabet hastalarında sıklıkla görülmektedir. Henüz teşhis konmamış hastaların dillerinde kırmızılık fark ettiklerinde şeker ölçümü yaptırması gerekir.

Dilde Kırmızılık Tedavisi

Dil ile ilgili sorunlarda temel nedenlerden bir tanesi, ağız ve diş bakımının ihmal edilmesidir. Diş fırçalama esnasında dil yüzeyi de her defasında temizlenmeli, gerekirse bunun için imal edilen dil temizleme aparatları kullanılmalıdır. Ağız temizliği yapıldığı halde dilde kırmızılık söz konusu ise bir sağlık sorunundan şüphe edilmesi gerekir. Bir süre devam eden veya geçmek bilmeyen dil kırmızılıkları, mutlaka muayene ettirilmelidir.

Bireysel olarak da dil sağlığına dikkat etmek gerekir. Bunun için alerjen maddeler ve besinlerden olabildiğince uzak durulması tavsiye edilmektedir. Bunun yanında tüketilen besin ya da içeceklerin ısısı çok yüksek – çok düşük olmamalıdır. Bunların yanı sıra alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak da dil sağlığının korunması bakımından son derece önemlidir. Olası olumsuz bir durumda doktor muayenesi ihmal edilmemelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.