Bilgi Yeriniz

Dibi Tutan Cezve Nasıl Temizlenir?

06.07.2018
2.648
Dibi Tutan Cezve Nasıl Temizlenir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber cezvelerin yerini artık birçok farklı Türk kahvesi makinesi almıştır. Fakat her ne kadar kaliteli ve pahalı olsa da hiçbir makine, cezvenin yerini tutamaz. Cezvede yapılan Türk kahvesi ile makinede yapılan Türk kahvesinin tadı aynı olamaz. Cezvede yapılan kahveler kısık ateşte ağır ağır pişer. Cezveyi güzel kılan da budur çünkü tüm kahvenin aroması olduğu gibi korunur. Yeni makineler de çok kişiye yapılacağı zaman pratiklik sağlar.

Cezvenin tek dezavantajı taşma ihtimalidir. Bu ihtimale karşılık Türk kahvesi yapılırken mutlaka başında beklenmelidir. Cezvede süt kaynatılırken de sık sık kontrol edilmelidir. Cezvede kahve yaparken ya da süt kaynatırken nasıl olsa kendi kendine olur deyip başka işlerle ilgilendiğiniz an kötü sonuçların oluşmasına sebep olabilirsiniz. Dibi tutabilir ya da taşabilir. Bu gibi durumlarda, cezvedeki lekeleri temizlemek normalden daha çok zaman alacaktır.

Dibi Tutan Cezve Temizliği Nasıl Yapılır?

Cezvenin dibinin tuttuğu anlarda aşağıdaki yolları izleyerek, temizliği kolaylaştırabilirsiniz.

1-)Ilık Su Hazırlayın

Cezvenizin dibi tuttuğunda yapmanız gereken ilk adım; cezveyi öncelikle su altına tutup durulamalısınız. İçini ve dışını iyice durulamanız, lekelerin daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.

İkinci adım ise cezvenin içerisine ılık ya da lekeye göre sıcak su ilave etmeniz olmalıdır. Sıcak suyu cezvenin içerisinde yeteri kadar beklettikten sonra tel sünger yardımı ile yavaş yavaş silerek, lekeden tam anlamıyla kurtulabilirsiniz. Lekeyi tamamen çıkardıktan sonra normal bulaşık deterjanı ile köpürtebilirsiniz.

2-)Karbonat Kullanın

Cezvenizin dibi tuttuğunda uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de karbonat yöntemidir. Cezvenizin içerisine ilk olarak sıcak su ekleyerek biraz beklemelisiniz. Ardından suyun döküp içerisine karbonat ilave etmelisiniz. Karbonatı biraz beklettikten sonra tekrar ılık su ilave etmelisiniz. Ardından tel sünger yardımı ile çok sert olmamak şartıyla cezveyi temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra su ile durulamayı unutmayınız.

3-)Amonyaklı Ürünler Tercih Etmelisiniz

Cezveyi ılık suda beklettikten sonra biraz cif dökmelisiniz. Cif ile bir süre beklettikten sonra tel sünger yardımı ile dibi tutmuş olan bir cezveyi temizleyebilirsiniz.

4-)Limonla Ovabilirsiniz

Bu yöntem için bir limon ve biraz da tuza ihtiyacınız vardır. Cezveyi ılık suda beklettikten sonra dibini temizlemek için bir limonu ortadan kesmelisiniz. Ardından tuza batırarak cezvenin dibini ovmaya başlayınız. Limonun yapısı, tutmuş dibi temizlemeye yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki yöntemlerden birini ya da birkaçını uygulayarak cezvenizi temizleyebilirsiniz. Fakat hiç uğraşmak istemezseniz de bulaşık makinesinde yıkabilirsiniz. Cezve kullanımında dikkatli olursanız bu gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.