Deri Mont Nasıl Yıkanır?

Deri Mont Nasıl Yıkanır?
30 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.008 kez okundu.

Genellikle kişiyi sıcak tutacağı için tercih edilen deri ürünler, insana zengin, şık ve hoş bir görünüm de katarlar. Kış aylarında çoklukla tercih edilen türlerden biri de deridir.

Neden Deri Ürünler Tercih Edilmeli?

Deri ürünler mont halinde, ayakkabı olarak, çanta olarak şık, lüks bir görünüm sergilerler ve giyimde sıcaklığı sağlarlar. Hepsi bir yana, hakiki deri ürünler sadece sağlık sebebiyle dahi giyimde birinci sırada yer alabilirler. Hakiki deri, hava alıp verdiği için kişide terleme yapmaz ve yaz, kış fark etmeksizin, ter kokusunun deri ürüne sinmemesi açısından çok önemlidir.

Günümüz deri fiyatları malum olduğu için, çoğu insan istese de hakiki deri bir mont ya da ayakkabı alacak gücü kendinde bulamayabilir. Böyle durumlarda gözler suni deriyi arar. Ancak suni deri, hakiki deri kadar sağlıklı ve kaliteli değildir. Hakiki derinin aksine kolay yıpranabilir, zarar görebilir.

Deri Montlar Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Her yıl yapılan bahar temizliği esnasında kışlıkları bazaya, dolaplara, oraya buraya kaldırırken deri montları da genellikle yatağın altına koyarız. Halbuki deri montlar, organik yapıda ürünler oldukları için kesinlikle hava alabilmeleri gerekir. Aynı zamanda çok da sıcak olmayan yerlerde muhafaza edilmelidir. Bu sebeple deri montunuzu yatak altında değil de, daha havadar ve serin bir dolapta saklamanız daha uygun olacaktır.

Deri Mont Nasıl Yıkanır?

Deri montlarınızı makinede ya da elde yıkamamanız gerekir. Bilmiyorsanız bile, deri montların etiketlerinde ‘yıkanmaz’ bilgisini görürsünüz. Aksi takdirde yapısını tamamen bozarsınız. Deri mont temizliğinde yapabileceğiniz şeylerden birisi deri montunuzu kuru temizlemeye vermek. Deri montunuzun üzerinde şayet bir leke varsa, genellikle ıslak mendille dahi çıkarılabileceği için kuru temizlemeye senede 1 belki 2 kere kuru temizlemeye vermeniz temizliği için yeterli olacaktır ve size pek de bir masraf yaratmayacaktır.

Eğer deri montunuzda çok da zorlu bir leke yoksa yapabileceğiniz diğer bir seçenek bir miktar su ve bulaşık süngeri ya da mikrofiber bez kullanmaktır. Süngeri ya da bezi suya batırıp, montunuzu silebilirsiniz. Sonra da kuru bir bezle nemini almanız gerekir. Temizliği bittikten sonra ahşap ya da plastik bir askıya asabilirsiniz. Demir askıları tercih etmeyin çünkü montunuzun omuz kısmında iz yapabilir. Montunuzu dolaba asmadan önce nemli bir yerinin kalmaması için bir pencere ya da kapı koluna asıp, bir süre o şekilde bekletin.

Deri montunuz yağmurda çok ıslandıysa, onu fön makinesi ya da kurutma makinesi gibi araçlarla kurutmayın. Aksi takdirde montunuz deforme olur ve su ve rüzgarı geçirir hale gelir. Montunuz çok ıslandığında yapmanız gereken şey bir askıya asıp, doğal yollarla kurumasına izin vermek.

Deri Mont Bakımı Nasıl Yapılabilir?

Temizlenmiş deri monta vazelin veya zeytinyağı ile bakım yapılabilir. İhtiyacınız olan tek şey bir miktar vazelin ya da zeytinyağı ve de bir parça pamuk. Pamuğa aldığınız bir miktar vazelin ya da zeytinyağını, masaj yapar gibi montunuza yedirin. Sonra montunuzu yine ahşap ya da plastik bir askıya asıp bir gece pencere kolunda ya da kapı kolunda bekletin. Montun sürdüğünüzü iyice emdiğinden emin olduğunuzda, dolaba kaldırabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git