Bilgi Yeriniz

Dantel Nasıl Yıkanır?

03.07.2018
2.391
Dantel Nasıl Yıkanır?

Geçmişten günümüze evlerimizde sıkça tercih ettiğimiz danteller, bakım gerektiren ürünlerdir. Gerekli bakımları yapılmadığında ya da sandık içinde uzun bir süre saklandığında sararmalar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden temizliği ve nasıl temizleneceği konusu oldukça önemlidir.

Danteller Nasıl Temizlenmelidir?

1-)Karbonat

Kaynatmış olduğunuz suyun içerisine kabın büyüklüğüne göre 1 yemek kaşığı kadar karbonat atıp karıştırıyorsunuz. Bu karışımın içine eklediğiniz dantelinizi yaklaşık olarak 2 saat kadar bekletmeniz gerekiyor. Bu işlemi dantelin durumuna ve lekesine göre birkaç kez daha yapabilirsiniz. En son işlem olarak dantelinizi durulamanız gerekmektedir. Dantelinizin temizlendiğini göreceksiniz.

2-)Çivit

Yine karbonat işleminde olduğu gibi su, limon suyu ve çividi karıştırıp dantelinizi içerisinde bekletmeniz gerekmektedir. Beklettikten sonra dantelinizi bol su ile durulamanız ve daha sonrasında kurumaya bırakmalısınız. Bu işlem fazla kirlenmiş olan danteller için sıkça uygulanmaktadır.

3-)Süt – Şeker Ve Tuzlu Su İşlemi

Süt kullanmak, daha çok sararmış danteller için uygulanan temizleyici bir yöntemdir. Ilık olan sütün içinde, yine kabın da genişliğine göre şeker atıyorsunuz. Bu şekilde dantelinizi bir süre beklettikten sonra sütün içinde danteli, çok sert olmayacak şekilde çitilemeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra dantelinizi durulayıp, hazırlamış olduğunuz tuzlu suyun içerisinde de 2 saat kadar bekletmelisiniz. En son işlem olarak ise dantelinizi kurumaya bırakabilirsiniz.

4-)Sabun ve Tuz

Yine bu işlemde de kaynatmış olduğunuz suyun içerisine bir miktar tuz ve sabun ekleyip karıştırmanız gerekmektedir. Bu karışımın içine attığınız sararmış dantellerinizi yine 2 saat kadar bir süre bekletmelisiniz. En son işlem olarak ise, dantelinizi bol su ile durulamanız gerekmektedir. Daha sonrasında kurumaya bırakabilirsiniz.

Dantellerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Danteller, uzun zamandır evimizde hem görüntü, hem eşyalarımız tozlanmasın diye kullandığımız, hoş bir görüntüye sahip olan örtülerdir. Fakat zamanla modasının geçmesi nedeniyle sandıklara kaldırıldığında, uzun süre beklemesinin de verdiği etkiyle sararmalar meydana gelebilmektedir. Sürekli kullanılan danteller bir şekilde temizlendiği için belki ekstra bir bakıma ihtiyacı yok gibi gözüküyor olsa da, dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dantellerin bakımını sağlarken yapılması ve yapılmaması gerekenleri aşağıya sıralayacağız:

  • Dantellerin temizliğinde mümkün olduğunca doğal ürünler tercih edilmelidir. Yukarıda saydığımız temizleme yöntemleri dışında kullanılan kimyasallar, dantelin yıpranmasına sebep olmaktadır.
  • Dantelleri saklıyor bile olsanız, belirli zaman aralıklarında muhakkak temizlemelisiniz. İleri derecede sararma meydana gelebileceği için kullanacağınız zaman bu leke sizi hayal kırıklığına uğratabilmektedir.
  • Dantellerinizi havalandırmalısınız. Sürekli kapalı alanda kalmaları, rutubet kokusuna ve dantelin zarar görmesine sebep olabilmektedir.
  • Dantellerinizi nemliyken ütülemeniz, dümdüz olmasını sağlayacağı gibi olası bir ütü lekesinden de korumaktadır. Yalnızca ütülemeden önce dantelin üzerine tülbent koymanız gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.