Dağılan Kek Nasıl Değerlendirilir?

Dağılan Kek Nasıl Değerlendirilir?
30 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 3.609 kez okundu.

Her insanın gün içinde tatlı krizlerine girdiği anlar olabiliyor. Kimileri için bu, günün en sevilen ara öğünü olabiliyor. Ne yer bu insanlar tatlı krizleri geldiklerinde? Çikolatalar, gofretler, diğer hazır ve paketli tatlılar da tercih edilirken; bir ev kekinden, ev kurabiyesinden, anne elinden çıkmış hamurlu tatlılardan aldığımız hazzı onlardan alamayız. Ev kekini henüz fırına ilk atılmışken kokusundan tanırız ve sabırsızca beklemeye başlarız onun pişmesini. Pişmesini heyecan ve sabırsızlıkla beklediğimiz kadar bitmesini de hiç istemeyiz ve hüzne boğuluruz. Kimi zaman kek bitmişken, kırıntılarını yemeye yelteniriz. Kekin tüketici tarafı için görüntüsü çok da önemli değildir, önemli olan tadıdır. Fakat keki yapan kişiler için aynı şeyi pek de söyleyemeyiz.

Mutfak bir sanat ve mutfakta üretilenler de birer sanat eseridirler. Dolayısıyla sadece doğru malzemelerle ve el lezzetinizle bir şeyler çıkarmak değil, sunum da çok önemlidir. Yani kekin görüntüsünün de keki yiyecekleri etkilemesini isteriz. Ama bazı durumlarda bu pek de mümkün değil. Örneğin, kek dağılması.

Kek Neden Dağılır?

Kekler, bazen pişme aşamasında bazen de fırından çıkarılıp soğutulduktan sonraki kesme aşamasında dağılma gösterebiliyor. Bunun sebeplerinden biri kekinizin içindeki malzemeleri yeterince karıştırmamış olabilmenizdir. Malzemeler küçük ya da büyük fark etmez, topak şeklinde kalmış ve kek kalıbına öyle dökülmüş olabilir, bu da pişse de düzgün şekli almamasına ve sonra dağılabilmesine sebep olacaktır. Bu yüzden malzemelerinizi mikserle ya da çırpıcıyla iyice çırpmış olmaya özen gösterin.

Bir diğer sebepse kekinizin çok kurumuş olmasıdır. Kekinizi fırından çıkardıktan sonra kesmeden önce bir süre soğumasını bekletmeniz gerekir evet ama bu süre çok da uzun olmamalıdır. Aksi takdirde kurumuş ekmeğin kırıntılanması gibi kekiniz de dağılacaktır.

Diğer bir püf nokta da sıvı yağ ve yoğurttur. İkisi de kekin yumuşak olmasına yardımcı olacak malzemelerdir ve böylelikle keserken bile dağılma göstermeyecektir.

Diyelim ki tüm alternatifleri denediniz ve kekiniz yine de dağıldı ve hatta kek denemeyecek parçalara yerini bıraktı.

Dağılmış Kek Nasıl Değerlendirilir?

Atıştırmalığa Çevirmek: Dağılmış olan keklerinizi oldukça basit yöntemlerle atıştırmalıklara çevirebilirsiniz. Öncelikle dağılmış kek parçalarını rondoda çekin. Sonrasında o kek parçalarıyla yapabileceğiniz birkaç şey ise şu:

  • Borcam gibi yayvan bir kabın dibine kek kırıntılarını dökün. Üzerine de evde yaptığınız, yaparken bir kaşık nişasta da eklediğiniz muhallebiyi ya da pudingi dökün. Sonrasında buzdolabında bekletin. Artık kesilmeye hazır bir kekiniz var!
  • Rondodan çekmeden, kekinizi irili parçalar halinde fırına atabilirsiniz. Biraz ısıttıktan sonra pastaneden çıkmış atıştırmalık ürünlere sahip olacaksınız.
  • Kekinizin rondodan çıkan parçalarını geniş bir kaba dökün. Üzerine su, şeker, vanilya ve damak tadınıza uygun bir reçel sosu ya da çikolata sosu ekleyin. İyice karıştırın. Karıştırdıktan sonra hamuru minik toplar oluşturacak şekilde elinizde şekillendirin. Dilerseniz sonrasında hindistan cevizine de batırabilirsiniz. Atıştırmalıklarınız hazır!

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git