Bilgi Yeriniz

Çözülmüş Kıyma Kaç Gün Dayanır?

02.12.2018
2.244
Çözülmüş Kıyma Kaç Gün Dayanır?

Çözülmüş kıyma kaç gün dayanır en çok merak edilen sorulardan birisidir. Kıyma yemeklerde en çok kullanılan et ürünlerinden birisidir. Kıymayı mahallenizdeki kasabınızdan satın alabilir ve tüm yemeklerinizde ek bir lezzet olarak kullanabilirsiniz. Kıymayı baklagil yemeklerinin içinde kullanabilceğiniz gibi börek vb. hamur işlerinde de kıyma kullanımını tercih edebilirsiniz. Yemeklere ek bir lezzet ve aroma katan kıyma özellikle et ürünleri sevenlerin çok tercih ettiği yiyeceklerden birisidir.

Kıymayı pişirmeden önce mutlaka buzlukta muhafaza etmek gereklidir. Et ürünlerinin tamamı gibi kıyma da çok çabuk sürede bozulabilen ve gıda zehirlenmesine yol açabilen bir yiyecek türü olduğu için çok dikkatli bir şekilde tüketimi yapılmalıdır. Buzdolabından çıkartılmış çözülmüş kıymanın birkaç saat içinde pişirilmesi gereklidir. Buzluktan çıkarılmış kıyma beklediği her saniye boyunca üzerinde bakteriler üretmekte ve zararlı bir hale gelebilmektedir.

Kıyma Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kıyma vb. et ürünlerini satın alırken dikkatli olmak gerekir. Et ürünlerinin tamamı çok kısa sürede bozulur ve bakteri üretimine çok müsaittir. Et yedikten sonra gıda zehirlenmesi vb. sorunlar ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, kıyma alımında mutlaka dikkatli olmanız gereklidir.

Kıyma satın alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kıymayı hazır paket halinde satın almayın. Kıyma alacak kişilerin mutlaka kasaptan alması ve özellikle dananın döş ve yağlı kısımlarından yapılmış kıymayı tercih etmesi gereklidir. Bu şekilde yemeklerinizin lezzeti de artacaktır.
  • Kıyma satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise hazır makinelerde çekilmiş kıymalardan uzak durulması gerektiğidir. Hazır makinede çekilmiş yerine bıçak ya da satır ile çekilmiş kıymaların tercih edilmesi gereklidir, bunun için kasaptan alınan kıymalar daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Kıyma alan kişinin kıyma makinesi kullanmak zorunda kalması durumunda kıymayı yalnızca bir kere çektirmeye dikkat etmesi de oldukça önemli bir konudur. Fazla çektirme halinde kıyma istediğiniz kıvamı kaybedecektir.
  • Kıymayı satın aldıktan sonra kullanmadan önce bir kabın içine alın ve tahta kaşık yardımı ile iyice karıştırın.

Kıyma Nasıl Saklanmalıdır?

Kıymanın nasıl alınacağı kadar daha sonrasında nasıl muhafaza edileceği de çok önemli bir konudur. Kıymayı saklarken dikkat edilmesi gereken noktalar arasına ise şunlar yer almaktadır:

  • Kıymayı muhafaza ederken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi kıymanın asla yıkanmaması gerektiğidir. Aynı şekilde kırmızı etin de yıkanması uygun bir yöntem olmayacaktır.
  • Kıymayı satın aldıktan sonra hemen kullanacaksanız buzluğa atmak yerine buzdolabının alt kısmında en fazla bir gün muhafaza edebilir ve diğer gün kullanabilirsiniz.
  • Kıyma muhafaza edilirken asla hava almamalı ve sıkıca sarılarak saklanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.