Bilgi Yeriniz

Ciğer Dondurucuda Nasıl Saklanır?

30.04.2018
12.119
Ciğer Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Sakatat türlerinin çoğu, özellikle ciğer, diğer et türlerine nazaran çok daha hızlı bir sürede bozulabilme özelliğine sahiptirler. Eğer gün içinde tüketilmeyecek ise buzdolabında saklamak aslında çok da faydalı olmayacaktır. Hatta ciğerin hızlı bir şekilde bozulmasına sebep olabilir. Onun yerine derin dondurucu kısmında saklarsanız daha uzunca bir süre tazeliğini ve sağlığını koruyabilirsiniz. Yani aslında, tüketimi ne kadar hızlı olursa o kadar iyi olacaktır.

Ciğeri ya da diğer sakatat türlerini derin dondurucuda saklarken bile özel olarak dikkat edilmesi gereken birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlerden kısaca bahsetmek gerekirse;

Ciğerin Pişmemiş Hali ile Saklanması İçin Yapılması Gerekenler

Ciğeri temizlerken özellikle dikkat edilmesi gereken husus, yenilmeyen kısımların ayrılmasıdır. Genelde bu işlemin unutulup ya da sonraya bırakılması, kişiyi sizi daha çok uğraştırmaktadır. O yüzden tavsiyem bu işlemi temizlemeden önce yapılmasıdır. Yenmeyen kısımlarını ayırdıktan sonra iyice temizlendiğinden emin olana kadar dikkatli bir şekilde soğuk su ile yıkayın.

Eğer ciğeri pişirmek istediğiniz zaman kesecekseniz, bu işlemi de öncesinde yapmanız daha pratik ve sağlıklı olacaktır. Ciğeri kesmeden saklamanız bakteri oluşumunu hızlandırır. Temizledikten sonra küp şeklinde kesip, buzdolabı poşetine yerleştirip, buzdolabınızın derin dondurucu kısmına koyabilirsiniz. Sakatat saklarken özellikle hiç bir şekilde hava almadığından emin olmanız gerekmektedir. Örneğin, ciğeri koyduğunuz buzdolabı poşeti hava alıyorsa bu da hızlı bir şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

Ciğerin Kavrulmuş Olarak Saklanması İçin Yapılması Gerekenler

Dolaptan çıkardıktan sonra bekletmeden hemen bir kullanım için daha pratik bir saklama yöntemi istiyorsanız, ciğerleri iyice temizleyip doğradıktan sonra su ile haşlayabilir ya da hafifçe pişirebilirsiniz. Pişirme işleminden sonra sıcakken değil, soğumasını beklendikten ve yağını iyice süzdükten sonra buzdolabı poşetine, poşeti komple doldurmayacak şekilde porsiyon olarak yerleştirip ve sonrasında içindeki havanın çıktığından emin olduktan sonra derin dondurucuya yerleştirebilirsiniz.

Ciğerin Saklanma Süresi

  • Çiğ halde saklanmak istenen ciğer, yaklaşık olarak 3-5 ay arasında derin dondurucuda saklanabilmektedir.
  • Pişirilmiş ciğerin saklanabilme süresi ise çiğ haline göre daha kısa sürmektedir. Maksimum 2 ay kadar derin dondurucuda saklanabilmektedir.
  • Ciğeri saklarken diğer bir önemli ayrıntı ise ciğerin derin dondurucuda bile saklama ömrü uzun olmadığı için buzdolabına yerleştirdiğiniz ciğerlerin üzerine, dolaba koyduğunuz tarihi muhakkak not almalısınız. Tarihini not almanız, ciğerin buzdolabında kalma süresini kaçırmamanız ya da kaçırsanız dahi sonrasında herhangi bir problem yaşamamanız açısında önemli bir ayrıntıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.