Bilgi Yeriniz

Camdaki Yapışkan Kağıt Nasıl Çıkarılır?

30.04.2018
3.144
Camdaki Yapışkan Kağıt Nasıl Çıkarılır?

Cama süsleme amaçlı, gözümüze güzel gözüksün diye yapıştırdığımız aksesuar, etiket, bant gibi maddeleri ya da çocuklarımızın yapıştırdığı stickerları, cama sıçrayan boyaları çıkarmak yeri geliyor o kadar zor oluyor ki, pes edip o çirkin görüntüye razı gelebiliyoruz. Özellikle güçlü yapıştırıcı etkiye sahip maddeleri su ile çıkarmaya çalışıp, aslında yanı başımızda duran bize çok faydalı olabilecek ürünleri görmüyoruz. Bu zorlayıcı durumların aslında çok da zor olmadığını, birkaç pratik bilgi ile çözülebileceğini anlatacağım. Yazacağım yolları izleyerek umarım sizlerde bu sıkıntılı durumu çözmüş olursunuz.

Öncelikle eğer çıkarmak istediğiniz bir sticker ya da ona benzer bir kağıt ise, müdahale etmeden evvel bir peçeteyi suyla ıslatıyoruz. Sonrasında kağıdın üzerine yapıştırıp yarım saat kadar bekletiyoruz. Peçeteyi aldıktan sonra zaten kağıt kabarmış oluyor. Elinizde çekip alabilirsiniz. Sizi zorlayan bir kağıt ise sivri bir cisimle dikkatlice kazıyabilirsiniz.

Camdaki Yapışkan Kağıt Nasıl Temizlenir?

1-)Tiner

Tineri direkt olarak bölgeye uygulayıp bir bez ile ovaladığınızda yapışkan hemen çıkacaktır.

2-)İspirto ve Aseton

Bir beze elinizde hangisi varsa, ispirto ya da aseton döküp çıkarmak istediğiniz kağıdın üzerini oval hareketlere iyice silin. Sonrasında yumuşamış olan kağıdı elinizle kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Kalan lekesini de sabunlu bir bez ya da ılık bir su ile silebilirsiz.

3-)Zeytinyağı

Yapışkanın üzerine zeytinyağı sürüp biraz bekledikten sonra mutfakta kullanılan tel veya süngerin yeşil kısmı ile silebilirsiniz.

4-)Saç Kurutma Makinesi

Saç kurutma makinesini 3 dakika kadar bölgeye tuttuğunuz zaman leke zayıflamaya başlayacaktır. Sonrasında kazıyabilir ve ya çözücü herhangi bir madde ile lekeyi ovalayıp çıkarabilirsiniz.

5-)Beyaz Sirke

Beyaz sirke dediğimiz, diğer sirkelere nazaran daha endüstriyel bir üründür. Temizlik alanında da kullanılır. Kimyasal temizleyicilere göre daha doğal olması hem temizlikte hem de yemeklerde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Gelelim konumuzdaki rolüne, bu sirke daha çok uzun süre kalmış, çıkması çok zor hatta imkansız gibi görünen lekeler için kullanılır. Bir bezi beyaz sirke ile iyice ıslatın. Islattığınız bez yardımıyla lekeyi iyice ovun. Bezi arada sirke ile ıslatmaya devam edin. Çıktıktan sonra tekrar normal ıslak bir bezle üzerinde geçebilir, kalan kalıntıları tamamiyle ortadan kaldırabilirsiniz.

6-)Yağ Sökücü

Yağ sökücü demişken bildiğiniz mutfak için kullanılan yağ sökücü değil. İhtiyacınız olan, zorlu yağ lekelerini çıkaran, özellikle araba tamircilerinin kullandığı sökücülerden. Yine bu sökücüyü de bir bez yardımıyla kullandığınızda lekenizi çıkarabileceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.