Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Önlenir?

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Önlenir?
13 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 916 kez okundu.

Çamaşır makinelerinin kireçlenmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bunu engellemek için önceden tedbir alınması gerektiği gibi sonrasında da birkaç yöntem ile kireçlenme önlenebilmektedir.

Hayatımızın neredeyse bir parçası haline gelen ve çamaşır yıkama konusunda bizi büyük bir yükten ve zaman harcamadan kurtaran çamaşır makineleri bozulduğunda, tamiri masraflı olabileceği gibi tamir edilemediği takdirde yenisini almak gerektiğinden yine bize daha fazla masraf çıkaran bir duruma dönüşebilmektedir. Bunların hiç yaşanmaması için, çamaşır makinesine oldukça iyi bakmak önemlidir. Ve iyi bakılmadığında ise karşılaşacağımız ilk evre kireçlenmedir.

Çamaşır Makinesi Kireci Nasıl Önlenir?

Çamaşır makinesinde kireç oluşumunu engellemekte dikkat edilmesi gereken asıl şey temizliktir. Makine su kullanarak işlev gösteren bir makine olduğundan dolayı çoğu zaman sanki kendi kendini temizliyormuş gibi gelmektedir fakat öyle değil. Çamaşır makinelerinde belki de en çok yanıldığımız durumdur bu. Kireci önlemenizde yardımcı olacak temizlik ipuçlarından bahsetmemiz gerekirse;

1-)Çamaşır Makinenizi Islak Bırakmayın

Aslında ıslak bırakmayın dememizden kasıt şöyle, çamaşır makineler her ne kadar sudan meydana gelebilecek durumlara karşı dayanıklı üretilseler de bazı durumlarda maalesef kireçlenmeler meydana gelebilmektedir. Bu yüzden çamaşır makinenizi her kullanımdan sonra kapağını açık bırakmalısınız.

Çamaşırları aldıktan sonra kapağı kapatmanız, makinenin içindeki ısı ve havası ile makinedeki ıslaklığın kurumasını zorlaştırmaktadır. Bu şekilde ıslak kalan parçalar ise çürümeye başlamaktadır.

2-)Çamaşır Deterjanı Kalıntılarını Temizleyin

Bu kalıntılar aslında kireç oluşumunun en büyük nedeni diyebiliriz. Genelde deterjan kullanımından sonra makineye yapışan deterjan parçaları, makine temizlenmediğinde birikir ve daha kalıcı bir duruma dönüşmektedir. İlerleyen zamanlarda parça değiştirmek zorunda kalabileceğiniz gibi makinenizi de değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Kullandığınız deterjanlara bu açıdan oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde düzenli olarak temizliğini de belirlediğiniz aralıklarda yapmalısınız.

Deterjan kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştik. Bunun bir diğer nedeni ise kıyafetlerinize zarar verebilme durumudur. Bu deterjan parçaları yapıştığında, her yıkamada kıyafetinize yapışabilir ve leke oluşturabilmektedir.

Çamaşır Makinesinin İç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Çamaşır makinelerini temizlerken kimyasal kullanmamaya özen göstermeniz hem makinenizin sağlığı hem de kıyafetlerinizin yıpranma olasılığını düşünürsek tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca doğal malzemeler tercih etmelisiniz. Peki ya nedir bu doğal malzemeler? Örneğin sirke ve limon tuzu. Makinenizi biraz öncede bahsettiğimiz gibi belirlemiş olduğunuz zaman aralıklarında, deterjanı koyduğunuz alana limon tuzu koyarak ve çamaşır koyduğunuz bölüme ise sirke dökerek boş bir şekilde çalıştırın. Böylece var olan kireçlenmeyi yok edebileceğiniz gibi olası bir kireçlenmeyi de doğal bir yöntemle geçirmiş olacaksınız.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git