Burun Hızması Nasıl Gizlenir?

Burun Hızması Nasıl Gizlenir?
7 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.991 kez okundu.

Bir aksesuar olarak kullanılan ve hoş bir görünüm sunan hızma kullanımı, bazen ebeveynlerce ya da resmi kurumlarca kabul görmemekte, bu gibi durumlarda hızmanın bir şekilde saklanması gerekmektedir.

Hızma deliği çok göz önünde olan bir organ olan burunda yer aldığı için saklanması çok daha zor gibi görünebilir, ancak bazı yöntemlerle bu deliğin saklanması mümkündür. Bu durum için gereken en önemli şey, burnun ne zaman deldirildiğidir. Çünkü hızma için burun ilk deldirildiğinde, yara olan deliğin iltihap kapma olasılığı çok yüksektir.

Aynı zamanda bu durum kişinin canının yanmasına da yol açacaktır. Delik bir süre önce delinmiş ise bu sorun olmayacağı için kapatma işlemi kolayca uygulanabilir. Hızma için burna delinen deliğin iyileşme süresi ortalama bir aydır.

Hızmanın kullanımı sırasında, ellerin her zaman steril halde olması çok önemlidir. Bunun için bir pamuğa az miktarda alkol dökülüp burna değdirilerek burun hijyeni de sağlanabilir. Aynı işlem solüsyon ya da sirke ile de yapılabilir.

Burun Hızmasını Gizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Hızmanın Gizlenmesi

Hızma deliği her ne kadar bir süre önce delinmiş olsa da, çok çabuk kapanabilme potansiyeline sahip olduğu için bu yöntemler 1 günü aşmamalıdır, deliğin tamamen kapanmaması için hızma kullanımına sıkça devam edilmesi gerekmektedir.

2-)Kullanılabilecek Yöntemler

  • Yeni hızma deliğinde de kullanılabilen bir yöntem olarak, plastik hızma kullanımı sorunu büyük oranda çözecektir. Ten rengine uygun bir hızma kullanılması çok daha iyi bir gizleme sağlayacak ve aynı zamanda delik taze olsa bile can acısı yaşanmayacaktır. Plastik hızma, metal hızma için burun deldirilen birçok yerden satın alınmak suretiyle temin edilebilmektedir. Deldirme işlemi yeni olsa bile ilk takılan metal hızma çıkarılıp plastik olan takılabilir. Başlangıçta az miktarda acı çekilebilir ancak bu uzun süre boyunca devam etmeyecektir.
  • Burun hızması için açılmış olan delik yeni değilse, üzerinden 1 ay gibi bir süre geçmiş ise kapatıcı ile deliğin gizlenmesi en ideal yöntemdir. Ancak iltihaplanma riskine karşı, deliğin tam anlamıyla iyileşmiş olduğundan emin olunması gerekmektedir. Ten rengine uygun bir kapatıcı ile burundaki hızma çıkarılır, ardından siyah noktaya benzeyen hızma deliğinin üzerine çok az miktarda kapatıcı sürülür. Kapatıcı hem deliğin kapanmasını, hem de ciltteki ton farklarının en aza indirilmesini sağlayacaktır.
  • Bir başka saklama yöntemi olarak yara bandı kullanımı da mümkündür. Bu da deliğin ne zaman açıldığını önemsiz hale getiren yöntemlerden bir tanesidir. Ancak kullanılmakta olan hızmanın görünen kısmı çok küçük olmalıdır, böylece üzerine yara bandı yapıştırıldığında burun üzerinde bir bombe oluşması da engellenecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git