Bilgi Yeriniz

Bozuk İrmik Nasıl Anlaşılır?

29.05.2018
16.336
Bozuk İrmik Nasıl Anlaşılır?

İrmik, mutfağımızda her daim bulunan, tatlılarda sürekli kullandığımız lezzetli bir besindir. Birçok kişinin irmiğin bozulup bozulmadığı konusunda tam bir bilgiye sahip olmaması nedeniyle, çoğu zaman irmik kullanılmadan çöpe atılabilmektedir. Aslında irmik oldukça dayanıklı bir gıdadır fakat her gıda gibi bozulabilirler. İrmiğin bozuk olup olmadığını anlamak için birkaç kolay yöntem mevcuttur.

Bozuk İrmik Anlama Yolları Nelerdir?

Öncelikle belirtmekte fayda varki, irmiğin bozulduğunu görüntüsünden anlamak çok zordur. Çok uzun süre beklemiş ve hava almış olan irmiklerin çirkin bir görüntüsü olabiliyor fakat son kullanma tarihi yeni geçmiş ama yine de tüketilmemesi gereken bir irmiğin görüntüsü taze hali ile aynı olacaktır.

İrmiğin son kullanma tarihi de bozulmasının başlıca nedenidir. Eğer aldığınız irmiğin son kullanma tarihi yakın ise ne kadar iyi muhafaza ederseniz edin, erken bir sürede bozulacaktır.

1-)Kokuda Meydana Gelen Değişimler

İrmik bozulduğu zaman kokusundan direkt olarak anlayabilirsiniz. Beklemiş ve bozulmuş irmik küf gibi bir kokuya sahip olmaktadır. Bu koku bazen rutubet kokusuna da dönüşebilmektedir. İrmiği kokladığınızda rahatsız edici bir koku duyuyorsanız, tüketmemeniz yararlı olacaktır.

2-)Dokunmak

Her ne kadar görüntüsü aynı gözükse de beklemiş olan irmiği kullanacağınız zaman muhakkak dokunmanız gerekmektedir. Kum gibi akışkan olan irmik de yumuşama, yapışma ve topaklanma meydana gelmişse buradan da tüketmemeniz gerektiğini kolaylıkla düşünebilirsiniz.

3-)Görüntüsünün Bozulması

Bu durum, biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi çok istinai durumlarda meydana gelebilen bir durumdur. Eğer irmiğiniz hava almışsa ve gün ışığına maruz kalmış ise görüntüsünde çürümeler meydana gelecektir. Kesinlikle tüketmemeniz gerekmektedir.

4-)Böceklenme

Yine bir üst maddede belirttiğimiz gibi bir durumda ya da çok uzun bir süre beklediğinde irmikte böceklenmeler meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda da tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça zararlı bir durumdur.

İrmik Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

  • Öncelikle marketten almış olduğunuz irmiğin son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Eğer aldığınız irmiği kendi paketinde muhafaza edecekseniz, paketi güneş ışığı almayan ve nemli olmayan bir alanda saklamanız gerekmektedir. Eğer kullandıktan sonra paketiyle saklamak istiyorsanız da, irmiği bir buzdolabı poşetine koyup ağzını hava almayacak şekilde kapatarak yine güneş ışığı almayan ve kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz.
  • İrmiğinizi cam bir kavanoz içinde de muhafaza edebilirsiniz. Hava almasını önledikten sonra güneş ışığı almayan ve kuru bir yerde rahatlıkla saklayabilirsiniz.
  • Buzdolabında saklamak da ideal bir yöntemdir. Fakat irmik zaten oda sıcaklığında korunabileceği için belli bir derecelik soğukta kalması, sonra tekrar oda sıcaklığına geçmesi yani sürekli ısı değişimi irmiğin tadında değişmelere neden olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.