Bosch Çamaşır Makinesinde Beyazlar Hangi Programda Yıkanır?

Bosch Çamaşır Makinesinde Beyazlar Hangi Programda Yıkanır?
13 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.230 kez okundu.

Bosch çamaşır makinesinde beyazları ayrı olarak yıkamanız gerektiği gibi beyaz kıyafetlerin türü de burada oldukça önemlidir. Sentetik yapıdalar mı yoksa pamuklular mı öncelikle bunu anlamak gerekmektedir. Eğer karışık ise yapabiliyorsanız türlerini ayırmanız daha doğru olur fakat hepsi bir arada yıkansın istiyorsanız, o zaman en düşük programda yıkamanız doğru olacaktır.

Bosch Çamaşır Makinesi Beyazlar Hangi Programda Yıkanır?

Bosch markası, son teknoloji ürünleri ile aslında her kişinin kolaylıkla kullanabileceği, basit ve anlaşılabilir düzeyde makineler üretmektedir. Bu makinelerde teknolojinin de ilerlemesi ile yıkama ve durulama süreleri oldukça kısılmaktadır.

Burada öncelikle çamaşır makinenize kullanıyorsanız eğer, yumuşatıcı bölümüne yumuşatıcı, deterjan bölümüne ise deterjan ekliyorsunuz. Daha sonrasında beyazlarınızı makineye atabilir ve ayarlamalarını yapmaya başlayabilirsiniz. Çamaşırların hangi program ile yıkanması gerektiği artık makinelerin üzerinde bile yazdığı için, tek önemli nokta çamaşırların türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani, çamaşırların hangi programda yıkanması gerektiği tamamen çamaşırın türü ile ilgili olmaktadır. Peki ya hangi tür kumaşlar hangi programlarda yıkanmalıdır?

  • Pamuk kumaşlar yıkanırken eğer renklilerse 60 derece tercih edilmelidir. Eğer çamaşırlarınız rengi beyazsa 80 veya 90 derece de yıkamanız temizlenebilmesi açısından daha doğru olacaktır.
  • Keten kumaşlar ise ön yıkama da 25 ila 30 derecede yıkanabilirken, ana yıkamada ise 50 – 60 derece de yıkanabilmektedir.
  • İpek kumaşlar, 30 ila 40 derecede yıkanabilir fakat oldukça hassas bir kumaş türü olduğundan her zaman ilk tercihiniz kuru temizleme olmalıdır.
  • Yün kumaşlarda yine dikkat edilmesi gereken kumaşlardır. Yapılarının hassaslığı nedeniyle çabucak bir şekilde bozulabilir. Bu yüzden çamaşır makinesinde yıkanmasını önermesek de, yıkacaksanız eğer en düşük ısıda yani 30 derecede yıkanmalıdır.
  • Sentetik kumaşlar 90 dereceye kadar rahatlıkla yıkabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi, eğer makineniz eski bir makine değilse, derece ayarlamadan önce makinenizin üzerinde hangi kumaşlara kaç derecede yıkayacağınız ile alakalı bilgilendirme bulunmaktadır. Dilerseniz bu şekilde yardım alarak da çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz.

Çamaşır Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Makinenin bir hacmi vardır o hacmi aşacak düzeyde çamaşır ile doldurmamalısınız. Aksi taktirde çamaşırlarınız olması gerektiği şekilde temizlenmeyecektir.
  • Deterjan koyarken miktarı kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. Deterjanın fazla olması da kıyafetlerinizin üzerinde tortu şeklinde deterjan kalmasına sebep olacaktır.
  • Kıyafetlerinizin ceplerini kontrol etmeden makineyi çalıştırmamalısınız. Ceplerin içinde peçete ya da bir cisim kıyafetlerinize ya da makineye zarar verebileceğinden erken fark etmeniz açısından bu önemlidir.
  • Makineniz durduktan sonra çamaşırlarınızı ıslak bir şekilde uzun süre makinenin içinde bırakmamalısınız. Bu çamaşırlarınızın kokmasına neden olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git