Böceklenen Kuru Fasulye Yenir mi?

Böceklenen Kuru Fasulye Yenir mi?
26 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 2.293 kez okundu.

Böceklenen kuru fasulye yenir mi karşımıza sık çıkan sorulardan birisidir. Baklagil tüketimi çok sağlıklıdır ve tüm uzmanlar tarafından hem yetişkinler hem de çocuklar için tavsiye edilen bir beslenme biçimidir. Baklagillerin tüketimi kolay olsa da nasıl muhafaza edileceği ilgili olarak çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Baklagiller kısa sürede böceklenebilir ve kullanımı zor bir hale gelebilir.

Baklagiller arasında en çok tercih edilenlerden birisi de kuru fasulyedir. Kuru fasulye yemeği çabuk pişen ve etli, etsiz olarak tercih edilebilen bir yemek türüdür. Kuru fasulye pişirmeden önce mutlaka saklanan kuru fasulyenin böceklenip böceklenmediğine bakmak gerekir. Eğer kuru fasulye böceklenmiş ise bu durumda bozulmuş anlamına gelir ve bozulmuş bir baklagilin tüketilmesi çok zararlıdır. Bozulmuş ve böceklenmiş baklagili tüketmek kişide gıda zehirlenmesine yol açabileceği için dikkatli bir şekilde kullanım yapılmasına özen gösterilmelidir.

Baklagilin Böceklenmesi Nasıl Önlenir?

Her türlü baklagil kısa süre içinde bozulup böceklenebilir. Baklagillerin bozulmasının önüne geçmek için ise şu önlemleri almak mümkündür:

  • Baklagillerin bozulmasını önlemek için yapabileceğiniz yöntemlerden birisi pişirerek derin donduruca saklamaktır. Bunun için baklagilleri yemeklik olarak parçalara ayırın ve hepsini tek tek pişirip, buzdolabı poşetleri içinde buzluğu kaldırın. Bu şekilde saklayacağınız baklagilleri herhangi bir bozulma riski olmadan yıllarda tüketmeniz mümkün olacaktır. Baklagilleri poşetlerden sulu olmamasına ve hava geçirmemesine ise mutlaka dikkat etmelisiniz.
  • Baklagillerin bozulmasını önleyen bir diğer yöntem ise saklama koşullarıdır. Baklagillerin kuru bir şekilde saklanacağı yerin kesinlikle nemli olmaması gereklidir.
  • Baklagillerin böceklenmesini önlemek için mutlaka sıkı bir şekilde kapatılması ve ağzının hava almayacak bir biçimde bağlanması gerekir. Bu şekilde muhafaza edeceğiniz baklagilleri uzun süre böceklenmeden kullanmanız mümkündür.

Baklagiller Nasıl Saklanır?

Nohut, kuru fasulye, buğday gibi baklagiller çok sevilen ve sık tüketilen yiyeceklerin başında gelir. Baklagilleri doğru bir biçimde saklamak ise kullanım ömrünü uzatan etkenlerden birisi olacaktır. Baklagiller nasıl saklanır, işte cevabı:

  • Baklagilleri doğru bir biçimde saklamak çok önemlidir. Baklagilleri saklarken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi saklanacak yerdir. Baklagilin saklanacağı yerin mutlaka güneş almayan, nemsiz ve kuru bir yer olması gereklidir. Saklanacak yerin serin olmasına da çok dikkat edilmesi gerekir.
  • Baklagilleri hazır bir şekilde satın alacaksanız ürünün son kullanma tarihine mutlaka dikkat etmeniz ve son kullanma tarihi geçmiş olan ürünleri satın almamanız gerekir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler kısa süre içinde bozulacağı için tüketilmesi zararlıdır.
  • Baklagilleri saklarken dikkat edilecek diğer nokta ise paketin kapalı bir biçimde muhafaza edilmesine dikkat edilmesi gerektiğidir. Ağzı açık bırakılan baklagiller kısa süre içinde bozulur.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git