Bel Ağrısı ve Ayak Kasılması

Bel Ağrısı ve Ayak Kasılması
3 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.115 kez okundu.

Bel ağrısı ve ayak kasılması, aslında birbiri ile ilişkili iki sağlık sorunudur. Bel bölgesi vücudun denge sistemini barındıran ve son derece hassas bir bölgedir. Burada ortaya çıkan problemler başta bacaklar olmak üzere vücudun farklı bölgelerini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Bel Ağrısı ve Ayak Kasılması Nedenleri Nelerdir?

  • Bel fıtığı, belde oluşan ağrıların temel nedenlerinden bir tanesidir. Çok ağır yükler kaldırılması sonucunda belin hasar görmesi ve omurlar arasındaki disklerin kayması nedeniyle oluşan bel fıtığı, hatalı oturma ve yatış pozisyonları nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bel fıtığı, bel bölgesi, bacaklar ve ardından da ayak kaslarında ağrı ve kasılmaların hissedilmesine neden olabilmektedir. Bel fıtığı tedavisinde iki yöntem kullanılmaktadır. İlkinde cerrahi bir ameliyatla bölgedeki fıtık alınır ve tedavi sağlanır. İkincisi ise fizik tedavi ile ortaya çıkan semptomların azaltılmasını amaçlar.
  • Eğer kişi ağır bir travma yaşamışsa, ciddi bir trafik kazası geçirmiş ise ya da yüksek bir yerden düşmüş ise belde ve ayaklardaki kas – kemik dokusunda zedelenme ve hasar meydana gelebilmektedir. Zedelenme ve kas deformasyonu sonucunda bel ve ayak kasılmaları, ağrılar uzun bir süre devam edebilir. Travma sonrasında muhakkak doktora gidilmeli ve gereken tetkikler en kısa sürede yaptırılmalıdır, aksi halde hasar kalıcı hale gelebilir.
  • Belde ortaya çıkan ağrı, iç organlardan kaynaklanan bazı rahatsızlıklar nedeniyle de oluşabilmektedir. Böbreklerde ve karaciğerde meydana gelen bir sorun, belde ağrı ve ayaklarda kasılmaya neden olabilmektedir. Bu duruma yol açan etkenin hangi organdan kaynaklandığı ise ancak detaylı test ve tetkiklerle anlaşılabilmektedir.
  • Romatoid artrit gibi romatizmal rahatsızlıklardan kaynaklı olarak da bel ağrısı ve ayaklarda kasılma ortaya çıkabilmektedir. Bu tür rahatsızlıklarda hücreler kendi hücrelerini imha eder ve bu da çeşitli ağrılara ve yanmalara yol açabilir. Romatizmal hastalıkların birçoğunda omurlar olumsuz yönde etkilenmekte olup, zamanla bir kemikleşme ortaya çıkacaktır. Romatizmadan kaynaklanan bir nedenle, ayak tabanlarında kasılma ve ağrılar da sıkça ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bel ağrısına ek olarak bel bölgesinde batma da meydana gelebilir. Tedavi bireysel olarak uygulanmalıdır. İlaç kullanımı ile bu tür şikayetlerde azalma gözlemlenmiştir.

Bel Ağrısı ve Ayak Kasılması Tedavisi

Çeşitli travmalar, iş kazaları ya da hastalıklar nedeniyle oluşan bel ağrısı ve ayak kasılması, uzun süreli tedavi gerektirebilir, bu durum rahatsızlığın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer darbe çok şiddetli ise ağrı kronik bir hale gelebilir ve bu da yaşam kalitesinin düşmesine yol açar.

Bel ağrısından muzdarip olan kişilerin, bu durumu önemsemesi ve en kısa zamanda doktora gitmesi önemlidir. Aksi halde hasar kalıcı hale gelebilir. Doktor gerekli görürse ilaç kullanımı tavsiye edebilir ya da belde ağrı ile ayakta kasılmaya neden olan faktörün tedavisini sağlayabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git