Bilgi Yeriniz

Bayat Simit Nasıl Tazelenir?

06.05.2018
21.258
Bayat Simit Nasıl Tazelenir?

Herkes tarafından sevilen ve kahvaltı masalarına da ayrı bir tat katan simit, çaydan ayrı düşünülemez. Simidin bu kadar sevilme nedeni ise çok gevrek olmasıdır. Simit bayatladıktan sonra lezzetini yitirir ve genellikle de bu aşamadan sonra tercih edilmez. Ancak bayatlamış simidi yeniden ilk haline getirmek mümkün olabilmektedir. Tazelendikten sonra yine de tüketilmeyen simit ise farklı yöntemlerle değerlendirilebilmektedir.

Simidin Yeniden Tazelenmesi

  • Taze simit hava ile temas ettikçe sertleşir ve birkaç saat içinde bayatlayabilir. Aynı zamanda buzdolabında bekletilen simit de tazeliğini yitirecektir. Bunun önüne geçebilmek için simit fırına konularak bir süre ısınması için bekletilmelidir. Birkaç dakika fırınlama sonrasında simit yeniden ilk günkü tazeliğine kavuşacaktır. Simidi fırınlamadan önce üzerine bir miktar tereyağı sürülmesi, simidin fırından çıktıktan sonra çok daha taze ve çıtır çıtır olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda tereyağı simidin üzerinde bulunan susamların yanmasını da önleyecektir.
  • Simidin tazelenmesi için tost makinesi de kullanılabilir. Ancak bu yöntem tam anlamıyla çıtır simit elde edilmesini sağlamamakta, tost tadının simide geçmesine neden olmaktadır. Ancak simit bayatlamışsa, yatay olarak ikiye bölünerek arasına kaşar peyniri konabilir ve daha sonra kaşarlı tost olarak tüketilebilir.
  • Bayatlamış olan simitler, mikrodalga fırında da ısıtılabilir. Bunun için fırın 10 saniyeye ayarlanmalıdır. Bu yöntem dondurucuda bekletilmiş olan simitler için önerilmez, çünkü simitlerin tadının bozulma olasılığı bulunmaktadır. Aynı şekilde mikrodalga fırında ısıtmak, simitlerin sert bir hal almasına da neden olabilir.
  • Simitlerin ısıl işlem uygulanarak tazelenmesi bir defa için yapılmalıdır. Defalarca ısıtılan simit, artık sertleşecek ve lezzetle tüketilemeyecektir.

Bayat Simit Nasıl Değerlendirilir?

  • Bayatlamış ve artık tüketilmeyen bayat simitler, omlete eklenebilir. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden biri olan omlet, simit eklendiğinde çok daha lezzetli bir hale gelecektir. Bunun için simit küçük küçük doğranır, 1 su bardağı sütün içinde iyice ıslatılır. Daha sonra bir kaseye yumurtalar kırılır, içine baharat ya da maydanoz eklenir. Islanan simitler de son aşamada kaseye eklenir ve iyice karıştırılır. Ardından normal bir şekilde omlet gibi pişirilir.
  • İçerisinde ekmek bulunan pideli köfte ya da İskender türü yemeklerin içinde de bayat simitler kullanılabilmektedir. Bunun için simitler küp şeklinde doğranır, aynı zamanda daha taze bir hal alması için bu doğranmış simitler 1-2 dakika fırınlanabilir. Simit susamlı olduğu için yemekte farklı biz lezzet elde edilmesini sağlayacaktır.
  • Bayat simitler galeta unu yerine köfte harcına da eklenebilir. Bunun için sertleşmiş bayat simitler blenderdan geçirilmeli ve küçük parçalara ayrılmalıdır. Simit ve ekmek içi bir arada da köfte harcına eklenebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.