Ayakkabının Su Geçirmesi Nasıl Önlenir?

Ayakkabının Su Geçirmesi Nasıl Önlenir?
28 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 719 kez okundu.

Ayakkabının su geçirmesi nasıl önlenir karşımıza özellikle kış aylarında daha çok çıkan bir sorudur. Ayakkabının su geçirme özelliğinin olmaması kış aylarında kurtarıcı bir etkiye neden olmaktadır. Özellikle kışın soğuk ve yağmurlu havalarda giyilecek olan ayakkabıların mutlaka su geçirmez özelliğinin olup olmadığının kontrol edilmesi ve ona uygun bir tercih yapılması gereklidir. Su geçirmez olarak satılan birçok ayakkabı türü yağmurlu havalarda hemen su geçirmekte ve uzun ömürlü bir kullanım sağlamamaktadır.

Ayakkabının su geçirmesi durumunda hemen çöpe atmak ya da tamircilere tonlarca para vermek yerine evde kendiniz de bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Evde kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde ayakkabınızın ömrünü uzatabilir ve su geçirmesinin önüne geçebilirsiniz.

Deri Ayakkabıların Su Geçirmesi Nasıl Önlenir?

Kışın deri ayakkabı kullanımı süet ayakkabı kullanımına göre çok daha kullanışlıdır. Soğuk havalarda daha dirençli bir kullanım sunan deri ayakkabılarınız ya da botlarınız eğer su geçiriyorsa, şu yöntemleri deneyerek ayakkabınızın su geçirmesini önleyebilirsiniz:

1-)Keten Yağı Kullanımı

Deri ayakkabılarınız sık sık su geçiriyor ve bu size rahatsızlık veriyorsa evde bulunan doğal malzemeler ile bunun önüne geçmeniz mümkündür. Keten yağı kullanımı ile ayakkabının su geçirmesini kısa sürede önleyebilirsiniz. Bunun için ayakkabılarınızı bir kabın içine alın ve 1-2 mm keten yağı ekleyin.

Ayakkabılarınızı keten yağının içinde bir gece boyunca bekletin ve keten yağını emmesini sağlayın. Diğer gün gazete kağıdı ile ayakkabılarınızın üzerindeki fazla keten yağını temizleyerek ayakkabının su geçirmesini önleyebilirsiniz.

2-)Tatlı Badem Yağı Kullanımı

Deri bot ve ayakkabılarınızın su geçirmesini önlemek için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise tatlı badem yağı kullanımıdır. Kullanım için tatlı badem yağı ile ayakkabının özellikle taban kısmını yağlayarak su geçirmesini önlemeniz mümkün olacaktır. Hem yazlık hem de kışlık ayakkabılarınızda tatlı badem yağı kullanarak çizilmesini de önleyebilirsiniz.

3-)Vazelin Kullanımı

Vazelin hem ayakkabı bakımını sağlayan hem de su geçirmesini önleyen doğal ürünlerden birisidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta vazelinin içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle deri ayakkabı üzerinde kullanımının sakıncalı olmasıdır. Diğer ayakkabı türlerinizin üzerini vazelin ile ince bir katman ile silerek su geçirmesinin engelleyebilirsiniz.

4-)Bal Mumu Kullanımı

Ayakkabıların su geçirmesini önleyebilecek bir diğer ürün ise bal mumudur. Bunun için ayakkabının yüzeyine bir miktar bal mumu sürebilir daha sonra ise kuruması ise fön makinesi kullanımı yapabilirsiniz.

5-Gliserin kullanımı

Yağlı yapısı ile dikkat çeken gliserini ayakkabınızın dış yüzeyine sürerek uzun süre su geçirmeden kullanım sağlayabilirsiniz.

Süet Ayakkabılar Su Geçirir mi?

Kışın soğuk ve yağmurlu havalarda kullanmak üzere yapacağınız ayakkabı tercihlerinde mutlaka deri ayakkabı tercihi yapmalısınız. Süet ayakkabılar kısa sürede su geçireceği ve kirleneceği için en doğru seçim deri bot ve ayakkabı seçimi olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git