Ayakkabılar Kaç Derecede Yıkanır?

Ayakkabılar Kaç Derecede Yıkanır?
8 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.497 kez okundu.

Spor ve bez ayakkabılar sürekli kullanım sonucunda ciddi oranda kirlenebilmektedir. Hele de kullanılan ayakkabılar açık renklere sahipse, kirlenme olasılığı çok daha fazla olmaktadır. Bu da ayakkabıların yıkanmasını gerektirmektedir.

Her ne kadar ayakkabının uzun ömürlü olması için elde yıkanması gerekmekteyse de, birçok kişi daha pratik olduğu için ayakkabıları çamaşır makinesine atmayı daha uygun bulmaktadır. Çamaşır makinesine atılan ayakkabıların zarar görmemesi ve yırtılmaması yahut buruşmaması için uygun bir sıcaklık derecesinde yıkanması gerekir.

Ayakkabılar Nasıl Yıkanmalı?

Ayakkabılar makineye atılmadan önce nasıl yıkanmaları gerektiği bilinmelidir. Yıkama öncesinde kum, çamur gibi artıkların ayakkabı üzerinden temizlenmesi, leke oluşumuna hemen müdahale edilmesi, ayakkabının yıkama sonrasında çok daha temiz olmasını sağlayacaktır.

Yıkama öncesi temizleme işlemi sırasında, ayakkabının yüzeyine ve yapısına zarar vermeyecek fırça türü ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu kalıntıların temizlenmesi, çamaşır makinesi giderinin tıkanmasını ve makine içinin kirlenmesini de engelleyecektir.

Ayakkabıların Yıkanması

Ayakkabı yıkamanın çamaşır makinesinde ve elde yıkama olarak iki ana başlıkta ele alınması gerekir. Bunun nedeni bazı ayakkabı türlerinin makinede yıkamaya kesinlikle uygun olmamasıdır.

1-)Makinede Yıkama

Ayakkabıların makinede yıkanması öncesinde, bir hazırlık evresi gerekir. Bu evre kısa ve basittir. Ayakkabıların makine içinde çok fazla savrularak zarar görmemesi için bağcıklar, ayakkabının iç tabanı ve ayakkabının kendisi bir file için konmalı ve makineye bu şekilde atılmalıdır. Ayakkabının içine konabileceği bir file mevcut değil ise yastık kılıfı da kullanılabilmektedir.

Yıkama işlemi için makineye atılacak olan ayakkabıların etiket kısmında yıkama talimatları yer alır. Buradan kaç derecede yıkanması gerektiği konusunda fikir edinmek mümkün olabilmektedir. Ayakkabının hassasiyetine de dikkat ederek, maksimum 30 derecede yıkanması yeterli olacaktır. Ayakkabının zarar görmemesi için birkaç parça kıyafet de file ile birlikte makinede yıkanabilir.

2-)Elde Yıkama

Elde yıkama işlemi için ilk olarak bağcıklar ve iç tabanlar çıkarılmalı, ayrıca bir deterjanlı su içine konmalıdır. Ayakkabıların yıkanması için bir miktar çamaşır deterjanı, ılık su içine dökülür ve karışımın köpürmesi sağlanır. Daha sonra ayakkabılar bu karışım içine atılarak ıslanmaları sağlanır. 10 – 15 dakika bu şekilde bekletildikten sonra iyice yumuşayan kir ve lekeler, basit bir fırçalama işlemi ile tamamen ortadan kalkacaktır. Elde yıkama sonrasında ayakkabıların durulanması gerektiği de unutulmamalıdır.

Ayakkabıların Kurutulması

Kullanım öncesinde yıkanmış olan ayakkabıların kurutulması önemlidir. Nemli kalan ayakkabı ayak sorunlarına ve mantar türü cilt rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Doğrudan güneş ışığına ayakkabıların maruz bırakılması, renklerinde solmaya yol açabilir. Bu nedenle ayakkabılar, sıcak ama güneş almayan bir yerde kurumaya bırakılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git