Bilgi Yeriniz

Arı Sütü Nasıl Saklanır?

27.07.2018
2.636
Arı Sütü Nasıl Saklanır?

Arı sütü, genç bal arılarının salgılarıyla oluşan bir süt türüdür. Yapısında bulunan birçok farklı maddeden dolayı oldukça yararlıdır. Karbonhidrat, lipid, aminoasit, biotin, folik asit yapısında bulunan maddelerden sadece birkaçıdır. Ayrıca antibakteriyel ve antibiyotik bileşenleri de yapısında bulunmaktadır. Bu nedenle vücudu dinç tutması ve hastalıklardan korunmak için tüketilebilir.

Görüldüğü üzere, içerik bakımından oldukça zengindir ve hala çözülemeyen formülleri bulunmaktadır. Bu yüzden arı sütünün henüz sentetik olarak üretimi sağlanamamaktadır. Arı sütü, tek başına tüketilebilir. Ancak tadı normal süt gibi değildir. Biraz ekşi bir tadı olduğundan, tatlandırmak için bal ile karıştırılarak tüketilmesi daha kolay olur.

Tatlandırmasının yanı sıra, ayrıca içerisinde bulunan koruyucu maddelerden dolayı arı sütünün ömrünü de uzatır.

Arı sütünü normal süte ya da bala karıştırmadan halini çocuklar sevmeyebilir. Bu nedenle çocuklarınızı arı sütü ile tanıştırırken, saf hali ile tanıştırmazsanız daha çok sevebilme ihtimalleri de artar. Ayrıca arı sütünü önce bal ile karıştırıp ardından normal süte de ekleyebilirsiniz. Arı sütünü, çocuğunuza içirmeden önce alerjisi olmadığına emin olmalısınız.

Arı sütünü kullanılırken, metal ürünlerin temasından kaçınılmalıdır. Metal kaşık yerine, tahta kaşık kullanılmalıdır.

10 gram ile 12 gram arası arı sütü tüketimi normaldir. Fakat buna ek olan tüketimler aşırıya kaçmaktadır. Yararı çok olduğu gibi aşırı tüketildiğinde zararları da bulunmaktadır. Bu nedenle aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Kullanacak kişi, kendi sağlığını göz önünde bulundurarak dozunu ayarlayabilir. Ayrıca arı sütünü mutlaka eczanelerden temin etmelisiniz.

Arı Sütü Muhafaza Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Arı sütünü aldıktan sonra saklamak için yapılması gerekenler maddeler aşağıda yer almaktadır. Bunları uyguladığınız taktirde, hemen tüketemediğini arı sütünü, gönül rahatlığı ile saklayabilirsiniz.

  • Yapısında protein de barındırdığı için, oda sıcaklığında saklanmamalıdır. Oda sıcaklığında saklanan arı sütü çok kolay bozulur. Bu nedenle arı sütünü oksijen almayan ve soğuk bir yerde muhafaza edebilirsiniz. 4ºC ile -10ºC arasında buzdolabında 4 ay boyunca saklayabilirsiniz.
  • Arı sütünü bal ve ballı ürünlerle karıştırırsanız, 5ºC ile -10ºC arasında buzdolabında 4 ay boyunca saklayabilirsiniz. Bal, saklanma derecesini az da olsa arttıracaktır.
  • Çok da akışkan olmayan ve açık krem rengi olan arı sütlerinin, yapısında farklılıklar gözlendiğinde bozulduğunu anlayabilmeniz mümkündür.
  • Arı sütünü, eğer imkanınız varsa -20 ºC’de muhafaza edebilirsiniz. Böylece 18 ay boyunca özelliklerini kaybetmeden saklayabilirsiniz. Bu sürede tüketeceğiniz kadar arı sütünü çıkarıp tüketmek de bozulmasını geciktirecektir.
  • Zengin ve organik içeriğinden dolayı arı sütü, ısıya ve ışığa karşı duyarlıdır. Eğer arı sütünün faydalarını kaybetmek istemiyorsanız, ısı ve ışıktan uzak tutmalısınız. Bunları engellemek için ise arı sütünün bulunduğu kabın dışını alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.