Bilgi Yeriniz

Arabadan Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

05.06.2018
2.389
Arabadan Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

Araba içinde sürekli olarak ya da uzun bir süre boyunca sigara içmek, sigaranın kötü kokusunun arabaya sinmesine neden olur. Bu koku adeta kül tablası kokusuna benzer ve sigara kullanan kullanmayan herkesi bir hayli rahatsız eder.

En doğrusu araba içinde sigara tüketiminden kaçınmaktır ancak bazı yöntemler kullanılarak kokunun giderilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu yöntemler zaman alan ve zahmet gerektiren işler olduğu için uygulama sonrasında, arabada artık sigara tüketiminden kaçınmak gerektiği de bilinmelidir, aksi halde yapılan işlemlerin ömrü çok kısa vadeli olacaktır.

Arabadan Sigara Kokusu Nasıl Çıkar?

Sigara kokusunun giderilmesi için arabada uygulanabilecek olan yöntemlere aşağıda yer verilmiştir.

1-)Halı Yıkama Makinesi

Arabanın içinde koku en fazla araba koltuklarına siner. Bu nedenle iç yüzeyler halı yıkama makinesi ile temizlendiğinde kokunun büyük oranda yok olması sağlanacaktır. İlk olarak arabanın tavanı iyice temizlenmelidir. Sigara dumanı en fazla bu kısımda birikir ve araba tavanı kokunun hapsolduğu bölgelerden bir tanesidir. Buna ek olarak tavandan hemen sonra koltuklar da ince ve koltuklara uygun uçlar kullanılarak halı yıkama makinesi ile iyice çektirilmeli ve temizlenmelidir. Paspasların altı da unutulmamalıdır.

2-)Koltuk Şampuanı

Tavan gibi kokunun hapsolduğu bir bölge olan koltuklar, hem temiz kullanım hem de sigara kokusundan uzak ve ferah bir kullanım için mutlaka temizlenmelidir. Temiz bir süngere bir miktar koltuk şampuanı dökülerek bu temizleme işlemi detaylı şekilde gerçekleştirilmelidir. İlk olarak koltuk şampuanı ile silinip ardından tüm koltuklar halı yıkama makinesi ile de çektirilebilir. Koltukların nemli kalmaması ve iyice kurulanması son derece önemlidir, aksi halde iyi kurumayan koltuklarda rutubet kokusu oluşması kaçınılmazdır.

3-)Sirke Kullanımı

Sirke, bilindiği gibi kapalı mekânlarda birçok kokunun ortadan kaldırılmasında kullanılan doğal bir temizleyicidir. Ev ve halı temizliğinde, parke ve döşemelerin parlak ve temiz olmasının sağlanmasında oldukça etkili bir temizlik malzemesi olan sirke, arabadaki sigara kokusu için de ideal bir seçenektir.

  • İlk olarak birkaç tane havlu edinilir ve bu havlular ile kullanılabilecek geniş kaplar gereklidir.
  • Havlular tamamen ıslanacak şekilde elma sirkesine batırılır ve kapların içine de olabildiğince fazla miktarda elma sirkesi eklenir.
  • Arabanın hem ön hem de arka kısmında bulunan küllüklerin bulunduğu yere bu havlular ve kaplar yerleştirilir.
  • Bu şekilde bir gün bekletilen araba, ertesi gün iyice kapılar açılarak havalandırılır.
  • Sigara kokusu bu sayede tamamen çıkacaktır, ortaya çıkan sirke kokusu da havalandırma esnasında büyük oranda ortadan kaybolacaktır.
  • Aynı şekilde sirkeli suda yıkanmış bezlerle aracın çıkmayan plastik parçaları ve koltuk yanları ile torpidonun bulunduğu kısım da iyice silinmeli ve daha sonra da nemli bir bezle durulanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.