Ameliyat Sonrası Uyanamama

Ameliyat Sonrası Uyanamama
18 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.007 kez okundu.

Anestezi, cerrahi işlemlerde hastanın acı duymaması için uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Bu işlem için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak anestezi, hastaları hakkında yeterince bilgi olmadığı için korkutabilmektedir. Bunun nedeni de anestezi uygulanan hastanın bilincini kaybetmesi ve uyanamama riskidir.

Anestezi Türleri Nelerdir?

  • Genel Anestezi: Bu anestezi türünde, damardan ya da solunum yoluyla hastaya ilaç verilir ve bilincini yitirmesi sağlanır. Aynı zamanda kas gevşetici özelliği de bulunmaktadır. Vücudun geniş bir alanını kapsayan kalp, beyin ya da karın bölgesi ameliyatlarında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Burada asıl amaç hastanın gerginliğinin azaltılması ve acı duymasının engellenmesidir. Genel anestezi verilirken, hastaya bir solunum cihazı takılır ve anestezi verilen süre boyunca hastanın hayati fonksiyonlarının devam edip etmediğinin takibi sağlanır. Ameliyat bittiğinde anestezi de sonlanır ve anestezi ilaçları hastanın vücudundan hızlı bir biçimde atılır. Hasta, bu aşamada uykudan uyanırcasına uyanır. Ancak bazen uyanamama durumu da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hasta, servise gönderilene dek uyanma odasında gözetim altında tutulur.
  • Bölgesel Anestezi: Bu anestezi yönteminde, hasta bilincini kaybetmez ancak aynı zamanda acı da duymaz. Hastanın gevşemesi için önemli ameliyatlarda damar yoluyla sakinleştiriciler enjekte edilir ve hastanın uyku haline benzer bir duruma gelmesi sağlanır. Bu yöntem daha çok sezaryen doğumda, fıtık ve apandisit ameliyatlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Lokal Anestezi: Bu anestezi türü genel olarak dikiş atma gibi işlemler esnasında sıklıkla tercih edilmekte ve hastanın işlem esnasında acı duymaması sağlanmaktadır.

Anestezide Uyanamama Riski

Ameliyat öncesinde, doktor tarafından hastaya anestezi uygulaması ve riskleri ile ilgili bazı bilgiler verilir ve verilmelidir. Kullanılan her üç yöntem için de birtakım riskler bulunduğu bilinmektedir. Ancak riskler ameliyatın gerçekleşeceği hastane, kullanılan malzemeler ve doktorların işlem kabiliyetine göre değişiklik göstermektedir.

Araştırmalara göre 30 yıl önce yapılmakta olan anestezi uygulamalarından üç bin tanesinde anestezi kaynaklı ölüm ortaya çıkmıştır. Ancak günümüzde, tıpta kullanılan yüksek teknolojik ürün ve bilinçli hareket etme sayesinde, bu risk 185.000 ameliyatın yalnızca bir tanesinde ortaya çıkmaktadır. Hastanın anestezi uygulaması sırasında ve sonrasında bir sorun yaşamaması için hastaya göre anestezi planı yapılması gerekmektedir. Çünkü genel anestezi yöntemleri, her hasta için uygun olmayabilir. Bu tür durumlarda genellikle bölgesel anestezi tercih edilmelidir.

Anestezi Hasar Bırakır mı?

Hastalar tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi, anestezinin vücutta bir hasara neden olup olmayacağıdır. Ancak anestezi uygulamasında vücuda yalnızca ilaç ya da sakinleştirici verilir ve bilimsel açıdan bir hasara yol açtığına yönelik bir bilgi bulunmamaktadır. Gün geçtikçe, işlemde uygulanan ilaçların kalitesi ve özellikleri de artış göstermektedir. Ancak bazı hastalarda anestezi sonrası ameliyat devam ederken çok küçük bir ihtimal de olsa ağrı hissedilebilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git