Bilgi Yeriniz

Akide Şekeri Nasıl Muhafaza Edilir?

10.07.2018
2.617
Akide Şekeri Nasıl Muhafaza Edilir?

Şekeri sevmeyen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Akide şekerinin tarihi ise çok eskilerden günümüze ulaşmıştır. Çok geleneksel gibi gözüken bu şekeri aslında küçükten büyüğe herkes çok sever.

Şeker paketi açıldıktan sonra hemen tüketilemediyse, muhafaza edilirken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Hava koşullarına, saklama kabınıza kadar değişen bu noktalara dikkat ederseniz, akide şekerini aldığınız ilk gün tazeliğinde korunmuş olacaktır.

Tükettiğimiz meyvelerin içerisinde bile bir miktar şeker bulunur. Tatlı tüketimine kadar meyve tüketimine dikkat etmelisiniz. Zaten bunlar meyve diyerek çok meyve tüketmeniz de çeşitli sorunlara neden olacaktır. En çok sade tercih edilmesinin yanı sıra meyveli akide şekerleri de bulunmaktadır. Çeşitlilik açısından çok zengin olan akide şekerini birçok yerden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Akide Şekeri Nasıl Saklanır?

Bütün bu genel bilgilerden sonra gelelim akide şekeri saklanırken dikkat edilmesi gereken maddelere…

Diğer şeker türlerine göre akide şekerlerinin muhafaza edilmesi aslında sanıldığı gibi değildir. Akide şekere neme karşı çok duyarlıdır. Çok çabuk bozulabilir ya da tazeliğini yitirebilir. Bu nedenle muhafaza edilme sürecinde diğer şeker türlerine nazaran daha dikkatli olunmalıdır.

  • Akide şekerlerini poşetlerde muhafaza etmek yerine, cam kavanozlara aktarmalısınız. Poşetlerde saklamak hava girmesine ve nem oluşmasına neden olabilir. Nemlenen akide şekerlerinin tazeliği bozulur.
  • Herhangi bir cam kavanoz kapağı ile kapatmak saklamanız için yeterli olabilir. Fakat daha uzun sürede tazeliğini koruması için pirinç kapaklarla cam kavanozlarınızı kapatmalısınız. Pirinç oluşabilecek herhangi bir nemi bile çekeceğinden dolayı şekerler uzun sürede bozulmayacaktır.
  • Akide şekerlerinizi muhafaza edeceğiniz kavanozları mutlaka kapalı ve güneş görmeyen bir yerde tutmalısınız. Sıcaklık şekerlerin şeklinin bozulmasını sağlayacağı gibi tazeliğinin de korunmasını önleyecektir.
  • Serin yerlerde saklanan akide şekerleri 4 aya kadar tazeliğini koruyabilir. Fakat yaz aylarında 1-2 aya kadar mutlaka tüketmelisiniz.
    Şekerin türü ne olursa olsun tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Her ne kadar çok sevseniz bile fazla şeker vücudunuzu olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden şeker kullanımınızı minimuma indirmeye özen göstermelisiniz.

Şeker çok masum gözükse de fazla tüketildiğinde sağlığı olumsuz yönde etkileyecektir. Başta şeker tüketimini azaltmak zor olacaktır. Fakat zamanla şekeri azalttığınızda çayda ya da kahvede aramayacaksınız. Kahvaltıda domates ya da salatanın üzerine attığınız tuzu azalttığınızda sebzelerin gerçek tadını da almaya başlayacaksınız. İnanın alıştıktan sonra tuzu da şekeri de tamamen bırakabilmeniz mümkün. Yeter ki bırakma sürecinde, sabırlı olun. Hepsini hemen bırakmayı değil, önce azaltarak bu sürece başlayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.