Ahşap Kapı Nasıl Temizlenir?

Ahşap Kapı Nasıl Temizlenir?
6 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 821 kez okundu.

Ahşap, iç mekanlarda sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Zeminlerde, kapılarda, mobilyalarda hem kullanışlı hem de ekonomik, aynı zamanda da estetik bir malzeme olarak tercih edilmektedir. Ahşap malzeme kullanılarak imal dilen kapıların sık sık temizlenmesi gerekir, aksi halde üst kısımlarında ve oymalı bölümlerinde kirler birikerek kalıcı hale gelebilir. Aynı zamanda, zaman içinde kapı üzerinde çeşitli lekelenmeler de ortaya çıkabilir.

Ahşap kapıların yorucu bir temizliğe neden olmaması için sıklıkla silinmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda bu işlem, kapıda tozlar nedeniyle ortaya çıkan mat görüntünün de ortadan kalkmasını sağlar.

Ahşap Kapı Nasıl Temizlenir?

  • İlk olarak kuru bir bezle kapının tozu alınmalıdır. Bu işlem esnasında içinde su bulunan spreyli şişelerden yardım alınabilir. Beze ya da doğrudan kapıya bu spreyle su sıkılmalı ve ardından da kuru biz bezle silme işlemi uygulanmalıdır. Kapı üzerinde dalgalı izlerin kalmaması için silme işlemi dairesel hareketlerle yapılmalıdır.
  • Ahşap kapı temizliğinde kullanılan pratik yöntemlerden bir tanesi olarak, iki kaşık kuru çay, daha önceden bir miktar suya atılır, bu su bir müddet bekletildikten sonra içine sünger batırılarak kapıyı silmek için kullanılır. Daha sonra kapı, kuru bir bezle kurulanır. Kurulama işlemi es geçilmemelidir, aksi halde kapının ahşap malzemesine bağlı olarak kabarmalar ortaya çıkabilir.
  • Kullanılabilecek bir başka yöntem de ahşap temizleyici ürünlerdir. Bu ürünler ahşaba zarar vermeden temizlenmesini sağlayacaktır. Bu işlem öncesinde kapı kuru bir bezle silinerek tozlarından arındırılır. Daha sonra ahşap temizleyiciden bir kapak yarım kova suya eklenir, bezler bu karışımda ıslatıldıktan sonra suyu iyice sıkılarak kapı silinir. Ardından kurulama işlemi uygulanır, son olarak pamuklu bir bezin üzerine bir iki damla sıvı yağ damlatılarak kapının her yeri bir kez daha silinir, en son olarak ise yine kuru ve temiz bir bezle kapı bir defa daha silinerek parlatılır.

Ahşap Kapı Temizliğinde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

  • Birçok yüzeyin temizliğinde kullanılan Arap sabunu, ahşap kapıların temizlenmesi için de tercih edilmektedir. İçerisinde temizleyici ürünler gibi zararlı kimyasallar yer almadığı için ahşap yapısına bir zarar vermez ve aynı zamanda da ahşapta parlaklık sağlar. İşlem için bir miktar Arap sabunu suyla karıştırılır ve bu karışıma batırılıp sıkılan bir bezle kapılar iyice silinir.
  • Doğal bir antiseptik olan sirke de ahşap kapıları temizlemek için kullanılabilir. Bir kova suyun içine yarım su bardağı sirke dökülür, bu karışımla ahşap kapı silinir ve ardından kuru bir bezle kapı kurulanır. Sirke aynı zamanda kapının parlaklık kazanmasını da sağlayacaktır. Sirke kullanımı esnasında, kapının zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Bunun için kapının küçük bir bölümünde deneme yapılabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git