Ağızdan Su Gelmesi

Ağızdan Su Gelmesi
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 3.482 kez okundu.

Ağızdan su ya da salya gelmesi, birçok kişinin karşılaştığı sorunlardan bir tanesidir. Genellikle de uyku esnasında ortaya çıkan bir durumdur ve her yaştan bireyde ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma sebep olan faktörler çeşitlidir.

Ağızdan Su Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Ağızdan su gelmesi durumu en sık bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Bunun temel nedeni ise bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde tükürük salgısının normalden çok daha fazla salgılanmasıdır. Genellikle ağızdan su gelen bu dönem birkaç ay devam eder ve dişler tamamlandığında sona erer.
  • Bir uyku alışkanlığı olarak ağzı açık uyumak, genel olarak sinüzit rahatsızlığının getirilerinden bir tanesidir. Burunda tıkanıklık söz konusu olduğu için nefes alıp verme işlemi ağızdan yapılır ve uyku sırasında ağız gayriihtiyarî açık konumda bulunur. Bu da salyanın ağızdan akmasına ve yastığın ıslanmasına yol açacaktır. Ağız açık uyuma alışkanlığı aynı zamanda uyku apnesi ve alerjik rinit türü rahatsızlıklarda gözlemlenmektedir.
  • Yetişkinlerde ortaya çıkan ağızdan su gelmesi durumu, hatalı uyku pozisyonlarından da ileri gelebilmektedir. Genellikle yüz üstü yatarak uyuyan kişilerde, mideye çok fazla baskı oluştuğu için tükürük üretiminde artış görülebilir.
  • Diş ve diş etlerinde ortaya çıkan iltihaplanma ve apseler, ağızdan su gelmesine yol açabilmektedir.
  • Mevsimsel alerji etkenleri; polen, toz, güneş gibi faktörler alerjen etkiye sahip ise, kişi normalden çok daha fazla histamin hormonu salgılar ve bu da tükürük üretimini tetikler. Alerjik reaksiyonlar arasında ağızdan su gelmesi durumu da gözlenebilir.
  • Mide rahatsızlıklarından bir tanesi olan reflü de ağızdan su gelmesini tetikleyebilir. Reflü hastalarında tükürük bezlerinde çalışma durumunun normal bireylere göre çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Özellikle uykuda salya akıtma ortaya çıkabilir.
  • Yutkunma mekanizmasında deformasyon oluşturan parkinson hastalığı mevcut olan kişilerde de yutkunamama ve dolayısıyla ağızdan su gelmesi sorunu ortaya çıkabilmektedir.
  • Sinir sistemi ile ilgili hastalık ve sorunlar; otizm, alzheimer ya da down sendromu gibi hastalıklarda, beynin zarar gördüğü tüm felç ve kanamalarda, tükürüğün kontrolü zorlaşır ve salya, ağızdan dışarı akabilir.
  • En sık ortaya çıkan ağızdan salya akması durumunun nedenlerinden bir tanesi; kıl kurdu, yani bağırsak tenyası mevcut olmasıdır. Kıl kurdu tükürük bezlerinde çok fazla çalışmaya yol açar ve uyku esnasında akıntı şeklinde salya görülür.

Ağızdan Su Gelmesinin Tedavisi

Mide rahatsızlıkları ve kıl kurdu nedeniyle salya akıtma problemi mevcut ise bu rahatsızlıkların tedavisi gerekir ve kişinin günlük yaşamına devam edebilmesi için bu durum oldukça önemlidir. Uyku esnasında ortaya çıkan su gelme durumunun önlenebilmesi için nefes alma ve verme şekli değiştirilmelidir. Nefesin burundan alınması ve ağızdan verilmesi, en doğru nefes alıp verme şeklidir. Burunda mukus nedeniyle tıkanıklık, geniz eti yahut kemik eğriliği gibi nedenlerle meydana gelen burun tıkanıklıklarında mutlaka tedavi olunması gerekmektedir. Daha detaylı ve kesin tanı-tedavi yöntemleri için muhakkak uzman hekime danışılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git