Bilgi Yeriniz

Acı Turşunun Acısı Nasıl Alınır?

02.07.2018
8.720
Acı Turşunun Acısı Nasıl Alınır?

Birçok sebzenin turşusunu yapabiliyoruz fakat biber turşusu özellikte acı olmasından dolayı en çok tercih edilen turşulardan biridir. Bazen o kadar acı olmaktadır ki insanın gözlerinden yaş akıtabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, turşunun acısını almak için su içmeyin. Su daha çok yanmanıza sebep olabilmektedir. Bunun yerine yoğurt tüketebilirsiniz ya da ayran veya hemen ağzınıza bir ekmek atabilirsiniz. Böylece acıyı bastırmış olacaksınız.

Özellikle kültürümüzde, yemeklerde ek bir alternatif olarak sofralarımızda bulunan turşu, sebzeleri hatta meyveleri, tuzlu – sirkeli ya da tuzlu – limonlu sularda bekletmek ile elde ettiğimiz bir besindir. Yapımı kolaydır, içindeki tuz oranını saymazsak sağlıklıdır olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Acı Turşunun Acısını Gidermek İçin Ne Yapılmalı?

 • Biraz önce de bahsettiğimiz gibi hemen bir kaşık yoğurt tüketebilirsiniz ya da ayran içebilirsiniz. Bu ürünler anında turşunun acısını almaktadır.
 • Yine acıyı azaltmak için başka besinler tüketebilirsiniz. Bu biraz önce söylediğimiz gibi ekmek olabilmektedir.

Acı Turşunun Yararları Nelerdir?

İçindeki sirke ve limondan dolayı turşu zaten başlı başına bir faydadır insan vücuduna. Buna ek olarak da çeşitli sebze ve meyveler eklenince oldukça sağlıklı bir hal alabilmektedir. Tek dikkat edilmesi gereken nokta her besinde olduğu gibi aşırı tüketimdir. İçindeki yoğun tuz miktarından dolayı aşırı tüketim vücudun susuz kalmasına sebep olabileceği gibi tansiyon hastası olan kişiler içinde fazlasıyla zararlı olabilmektedir.

 • Acı turşu, midenin zararlı mikroorganizma üretmesini engellemektedir. Özellikle mide konusunda rahatsızlık yaşayan kişilerde turşu oldukça yararlıdır.
 • Yine aşırı tüketmemek kaydı ile turşu kilo vermede de oldukça faydalıdır.
 • Kansere karşı antibiyotik değerindedir desek çok da yanılmayız sanırım.
 • İçerisindeki yüksek lif sebebiyle metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sistemini düzenlemektedir.
 • Yine turşu yaşlanma konusunda da oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda yaşlandırmayı yavaşlattığı da ortaya çıkmıştır.

Kimler Turşu Tüketmemeli?

 • Biraz önce de bahsettiğimiz gibi turşunun zararlı sayılabilecek kısmı yalnız tuzdur. Aşırı tuzlu bir yapıda olduğu için tansiyon hastası kişiler için zararlı olabilmektedir.
 • Yine aşırı tüketimde kan basıncının yükselmesine ve doğal olarak tansiyonun da yükselmesine sebep olacaktır.
 • Fazla turşu tüketiminde vücutta su kaybına sebep olduğunu söylemiştik. Vücutta artan su ihtiyacı ile kramplar ve ağrılar meydana gelebilmektedir. Hatta bir ileri boyutu, böbreklerde taş ve kum oluşumuna kadar gidebilmektedir.
 • İçinde bulundurduğu sodyum yüzünden, kemiklerin alması gereken kalsiyumu engeller ve vücuttan atılmasını sağlar. Çok sık tüketilmesi durumunda buna bağlı olarak eklem yerlerinde ağrılar da meydana gelebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.