Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?

Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 1.092 kez okundu.

Yumurta protein bakımından zengin, her yaşta insanın severek tükettiği ve özellikle kahvaltıların vazgeçilmez besinidir. Yumurtanın kişiden kişiye değişen damak zevkine uygun şekilde pişirme yöntemleri vardır. Yumurta kahvaltılarda sahanda ve haşlama yöntemleri kullanarak tüketilir. Sahanda yumurta uygun bir tavaya yağ konulup yumurtalar kırılarak pişirilir. Pişme süresi de ortalama 3 ila 5 dakika arasındadır.

Yumurtayı haşlamak istediğinizde ise birkaç yönteme sahipsiniz. Bunlar; cıvık yumurta, rafadan yumurta, kayısı kıvamında yumurta ve katı yumurtadır. Şimdi dilerseniz sizlere cıvık, rafadan, kayısı ve katı yumurta yöntemlerinin yapılış şekilleri ve kaynama sürelerini açıklayalım.

Yumurta Kaynatma Süresi Ne Kadardır?

  • CIVIK YUMURTA: Cıvık yumurta çok az pişmiş ve akışkan kıvamında olan bir yumurtadır. Yumurtaları bir cezveye koyup üzerine su ekleyiniz. Su kaynamaya başladıktan sonra cıvık kıvamı için yumurtaları 2 dakika daha kaynatınız. Böylece yumurtanızın beyazı yumuşak, sarısı ise az pişmiş olacaktır.
  • RAFADAN YUMURTA: Rafadan kıvamını istiyorsanız yumurtanızın beyazı pişmiş sarısı ise biraz daha az pişmiş yani akışkan kıvamda olacaktır. Yumurtalarınızı bir cezveye koyun, üzerine su ekleyin ve kaynamaya başladıktan sonra 3 dakika daha yumurtalarınızı kaynatın.
  • KAYISI KIVAMINDA YUMURTA: Kayısı kıvamındaki yumurtanızın beyazı iyi pişmiş sarısı ise az pişmiş yumuşaklığında olacak ancak akışkan olmayacaktır. Cezveye yumurtaları koyup üzerini geçecek kadar su ile doldurduktan sonra orta derece ateşte kaynamaya bırakınız. Su kaynamaya başladıktan sonra 4-4,5 dakika kadar daha yumurtalarınızı kaynatmaya devam edin. Bu sürede kayısı kıvamında yumurtanız hazır olacaktır.
  • KATI YUMURTA: Katı yumurta kıvamı için yumurtanızın beyazı ve sarısı iyi pişmiş olmalıdır. Sert olan ve akışkan olmayan bir kıvamda olmalıdır. Cezveye yumurtalarınızı ve suyunuzu koyduktan sonra orta derece ateşte kaynatınız. Suyun kaynaması gerçekleştikten sonra 5-6 dakika daha yumurtalarınızı kaynatmaya devam ediniz. Katı yumurta kıvamını elde ederken en fazla 12 dakikaya kadar kaynatılabilmektedir.

Yumurta kaynatılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kaç dakikada kaynatıldığıdır. Zevkinize göre ne kadar kısa sürede kaynattığınızın bir önemi yoktur. Ancak belli bir süreyi geçtiğinde sağlığınıza zararlı bir yumurtayla karşı karşıya kalırsınız.

Bir yumurta en fazla 12 dakika kaynatılabilir. Bu da katı yumurta elde etmek isteyenler için önemlidir. Yani katı yumurta isterken 12 dakikayı geçmemeniz gerekir. Bunun nedeni ise 12 dakikadan fazla kaynatılmış yumurtanın sarısı etrafında oluşan yeşilimsi halkadır. Uzun süre kaynatılan yumurtanın sarısındaki demir ile beyazındaki sülfür birbirine karışarak bu yeşil halkayı oluşturur. Yeşil halkanın oluştuğu yumurtalar sağlığa zararlıdır ve asla tüketilmemelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git