Saten Kumaş Nasıl Temizlenir?

Saten Kumaş Nasıl Temizlenir?
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 620 kez okundu.

Saten kumaşlar, özellikle temizliği konusunda oldukça dikkat edilmesi gereken hassas kumaş türlerinden biridir. Çabuk kırışabilen bir yapıya sahip olmasından dolayı aynı şekilde ütüleme aşaması da oldukça önemlidir. Bu aşamalara dikkat edilmediğinde ise saten kumaşlar yıpranmaya meyillidir. Bu türdeki kumaşları temizlemek için uygulayabileceğiniz neredeyse çok denilebilecek kadar yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden içeriğimizin devamında kısaca bahsedeceğiz.

Saten Kumaşların Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Saten kumaşları temizleme işlemini ikiye ayıracağız;

1-)Elde Yıkama

Saten kumaşları dikkatli bir şekilde yıkayabilmeniz için en sağlıklı olan yöntem elde yıkamaktır. Kumaşın yapısından dolayı, deterjan kullanmak yerine doğal sabun tozu kullanmak her zaman kumaş için daha faydalı olacaktır.

Bu yöntemde çok soğuk olmayan suyun içine beyaz sabun ya da beyaz sabun tozu atıp öncelikle suyu biraz köpürtmelisiniz. Daha sonrasında saten kıyafetinizi içine atıp, sert bir şekilde çitilemeden, yumuşak hareketler ile önlü arkalı olacak şekilde yıkayabilirsiniz. Sateni yıkadıktan ve duruladıktan sonra sıkmamaya özen göstermelisiniz.

2-)Çamaşır Makinesinde Yıkama

Saten kumaşların temizliği için açıkçası çamaşır makinesi çok fazla tercih edilmemektedir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi kumaşın yapısından dolayı, dikkat edilmediğinde yıpranmalar meydana gelebilmektedir.

Çamaşır makinesi kullanırken, ilk dikkat etmeniz gereken şey, kıyafet üzerindeki yıkama talimatıdır. Muhakkak yıkama ve kullanma talimatına göre yıkamaya özen göstermelisiniz. Eğer herhangi bir yıkama talimatı bulunmuyor ise riske atmamak adına elde yıkamanız daha yararlı olacaktır.

Saten Kumaşları Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Kumaşın çok aşırı kirlenmemesine dikkat etmelisiniz. Yoğun kirlere ve lekelere müdahale etmek saten kumaşlarda biraz daha zorlaşabilmektedir.
  • Ağartıcı deterjanlar kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Özellikle çamaşır suyu gibi ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız. Kıyafetiniz beyaz dahi olsa, çamaşır suyunun içindeki maddelerden dolayı neredeyse her kumaşta direkt olarak yıpranmalara sebep olabilmektedir.
  • Elde ya da kullanma talimatına uygun bir şekilde makinede yıkamış olduğunuz saten kıyafetinizi sıkmamaya özen gösterin. Mümkün olduğunca ıslak bir şekilde havadar bir alanda kurutun.
  • Saten kumaşları yine ütülerken de oldukça özen göstermeniz gerekmektedir. Eğer ütünüzün saten kumaşlar için özel ısı ayarı var ise muhakkak o ayarda ütülemelisiniz. Ya da ütülerken kumaşın üzerine tülbent sermeniz, satenin yoğun ısı almasını engelleyeceği için de bir zarar vermeyecektir.
  • Saten kıyafetinizde oluşan lekeye hemen müdahale etmelisiniz. Eğer leke beklemiş bir leke ise ve yukarıdaki yöntemler ile lekeyi çıkaramadıysanız, kesinlikle ekstra bir şey uygulamamalısınız. Bunun yerine kuru temizlemeye götürmek daha mantıklı olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git