Tüpler Kapalıysa Kimyasal Gebelik Olur mu?

Tüpler Kapalıysa Kimyasal Gebelik Olur mu?
18 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.889 kez okundu.

Rahim, yumurtalıklara ulaşan iki kanalın ucunda yer alır. Bu kanallar tıp literatüründe fallop, uterina ya da salpenks olarak isimlendirilmektedir. Rahmin her iki tarafından birer tane bulunur. Bu kanallar, yumurtanın yumurtalıklardan rahme ulaştırılmasını sağlar. Kadınlarda kısırlık ile ilgili sorunların temelinde ise rahimde yer alan ve kanallarla bağlantılı olan tüplerdeki tıkanıklıklar yatmaktadır. Bu durum tubal faktör olarak bilinmektedir.

Bahsi geçen tüplerden birinde dahi tıkanıklık ortaya çıktığında, tıkanıklığın bulunduğu taraftaki yumurtanın rahme ulaşması engellenir. Yumurtanın rahme ulaşması için kadının yalnızca açık tüpün bulunduğu tarafta şansı vardır. Bu yüzden tüpün birinin açık olması halinde, kadının normal şekilde gebe kalması şansı vardır. Bu nedenle tüp bebek tedavisinden önce normal gebelik denenebilmektedir. Yaşı ilerlemiş hastalarda ise doğrudan tüp bebek tedavisine başlanır.

Her iki tüpte de tıkanıklık tespit edilmiş ise kapalı ameliyat (laparoskopi) uygulaması gerekir. Bu durumda normal gebelik mümkün olamaz.

Tüplerde Kapalılık Nedenleri Nelerdir?

  • Dış gebelik türü ameliyatlarda ve tüplerden gerçekleşen ameliyatlarda tüplerde tıkanıklık oluşma olasılığı yüksektir.
  • Normal şartlarda rahimde ya da yumurtalıkta ortaya çıkan kist ve miyomlar tıkanıklığa yol açmaz ancak nadiren bu durum söz konusu olabilmektedir. Miyom oluşumu tüpe çok yakın bir bölgede ortaya çıkmış ise tıkanıklık meydana gelebilir.
  • Bazı kadınlarda tüplerde tıkanıklık, doğuştan gelen bir sorundur ve bu duruma müdahale etmek oldukça zordur. Hatta bazı kadınlarda yine doğuştan gelen tüp olmaması durumu da mevcut olabilmektedir.
  • Kadının rahminde ya da çevresindeki organlarda şiddetli ve güçlü bir enfeksiyona maruz kalmış olması, bunun için tedavi görmüş olması da tüplerde tıkanıklığa sebep olabilmektedir.
  • Cinsel ilişki esnasında kadının mikrop kapması veya rahme bulaşan mikroorganizmalar, cinsel hastalıklara ve tüplerde tıkanıklığa neden olabilir.

Tüpler ve Yumurtlama

Tüpler tıkalı olduğunda, kadın yumurtlamaya devam edebilir. Ovülasyonun bu durumla ilgisi bulunmamaktadır. Sorun yumurtlama sonrasında bu yumurtanın döllenmesi gerçekleşmez. Bu da gebe kalmayı engeller. Tiplerde kapalılık, kadının bir ağrı, sancı vs. çekmesine yol açmaz. Yalnızca gebe kalma durumu farklılık gösterir.

İki kanalın birden kapalı olması halinde, kimyasal gebeliğin gerçekleşmesi söz konusu değildir. Bu durumda yapılacak işlem, tüp bebek tedavisidir. Kadının yumurtalarının kalitesi iyi durumda ise tüp bebek tedavisi sonucunda kadının hamile kalması büyük bir olasılıkla gerçekleşecektir. Bu yöntemle gebe kalan kadınların gebelik sürecinde, bu nedenle bir sorun yaşadıkları görülmemiştir. Eğer bedensel olarak başka bir sorun yoksa, gebelik olması gerektiği gibi devam edecektir. Tüp bebek tedavisi ise mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalı, kullanılan ürünler steril olmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git