Koltuktaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
15 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.012 kez okundu.

Mürekkep lekesi, temizlenmesi en zor olan lekelerden bir tanesidir. Özellikle de bir kumaşa döküldüğünde, kumaş emme özelliği gösterdiği için lekenin çıkması çok daha zor bir hale gelir. Bu nedenle leke ilk meydana geldiğinde hızlı davranmak ve anında lekeye müdahale etmek son derece önemlidir.

Koltuk ve halı gibi yerlerde ortaya çıkan mürekkep lekesinin çıkarılması için denenebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler lekeden kurtulmayı sağlayabilir ancak üzerinden zaman geçmiş ve koltuğa işlemiş olan mürekkep lekesinin temizliği daha uğraştırıcı olacaktır.

Koltuktaki Mürekkep Lekesi Nasıl Temizlenir?

1-)Limon Kolonyası

Mürekkep lekelerinin çıkarılmasında en etkili olan yöntemlerden bir tanesi, içerisinde alkol bulunan limon kolonyasıdır. Alkol lekenin kolayca çözülmesini sağlayacaktır. Bu işlem için kolonya bir beze dökülmeli ve lekeli bölge bu bezle iyice silinmelidir. Mürekkep lekesi damlama şeklinde oluşmuşsa ıslak mendil ya da kolonyalı mendil de temizlemek için yeterli olacaktır.

2-)Aseton

Oje gibi zor çıkan maddelerin temizlenmesinde kullanılan aseton, apolar çözücülük özelliğine sahiptir. Aseton, koltukta oluşan mürekkep lekesinin kolayca temizlenmesini sağlayacaktır. Ancak aseton, bazı kumaşlarda ağartıcı ya da renk değiştirici özellik gösterebilmektedir. Bu nedenle koltuğun görünmeyen bir bölgesinde küçük bir deneme sonrasında leke üzerine uygulanmalıdır. Eğer koltuğun doku ve renginde bir sorun ortaya çıkmamış ise aseton lekenin çıkarılması için güvenle kullanılabilir.

Lekenin daha geniş bir alana yayılmaması için temizleme işlemi mutlaka lekenin az olduğu bölgelerden yoğun olduğu bölgelere doğru gerçekleştirilmelidir. Lekenin dağılmasını önlemek için ise her bir silme işleminde ayrı ve temiz bir bez kullanılması tavsiye edilmektedir.

3-)Diğer Yöntemler

1-)Saç Spreyi

Birçok lekenin iz bırakmadan temizlenmesinde saç spreyi kullanılabilmektedir. Hem kumaş hem de deri yüzeylerdeki mürekkep lekeleri için saç spreyi kullanılabilir. Ancak mutlaka dokuma ve kumaşta zarar verip vermediği denenmeli ve daha sonra leke üzerine uygulanmalıdır. Saç spreyi doğrudan leke üzerine uygulanabilir. Uygulama sonrasında nemli bir bezle lekeli bölge ovalanmalıdır.

2-)Bulaşık Deterjanı

Yağ ve kirlerin kolayca temizlenmesini sağlayan bulaşık deterjanı, mürekkep lekesinin de çözülerek temizlenmesini sağlamaktadır. 3 bardak suya 1 kaşık bulaşık deterjanı eklenir ve daha sonra bu karışım temiz bir sünger ile lekenin üzerine uygulanır. Bulaşık deterjanında çamaşır suyu katkısı varsa kullanılmamalıdır, aksi halde koltuk kumaşında karışımın uygulandığı bölgede renkte açılma söz konusu olabilir.

3-)Leke Çıkarıcılar

Kimyasal içerikli leke çıkarıcı ürünler de mürekkep lekesinin temizlenmesi için kullanılabilir. Doğrudan mürekkep lekesi çıkaran kimyasallar da piyasada satışa sunulmaktadır. Ancak bu ürünler kullanılırken talimatlara mutlaka dikkat edilmelidir, aksi halde kumaşın dokusu bozulabilir ya da renk değişimleri ortaya çıkabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git