Bebeğimin Eklemleri Kıtırdıyor

Bebeğimin Eklemleri Kıtırdıyor
19 Mart 2018 tarihinde eklendi, 4.217 kez okundu.

Yeni doğan bebeklerde, bedensel özellikler tam anlamıyla gelişmiş değildir. İlk birkaç ay içinde özellikle kemik yapısı ve bağışıklık sisteminde ciddi anlamda iyileşme ve gelişme görülür. Doğumdan sonra anne sütünü düzenli ve yeterli miktarda alan bir bebekte kemik yapısı da sağlam olacaktır.

Bebekler ilk doğdukları günlerde ve ilk birkaç ay için kıkırdak yapıya çok benzeyen, tam olarak sertleşmemiş ve oturmamış bir kemik yapısına sahiptirler. Bu da esneklik durumunu artırır. Bu nedenle ilk aylarda bebeklerin eklem yerlerinden çıtırtı ya da kıtırtı gibi seslerin gelmesi de normaldir.

Bebeklerde Eklem Kıtırdaması Nedenleri Nelerdir?

  • Yeni doğan bebeklerde, kemikler kıkırdak yapısı gibi yumuşak bir forma sahiptir. Bebek kucağa alınırken ya da yerine yatırılırken bile, kemiklerinden ve eklemlerinden kıtırtı sesleri gelebilir. Bu durumda ebeveynlerin panik yapmaması ve bebeği en uygun pozisyonda tutması ya da taşıması önemlidir.
  • Bebeklerde eklemlerden sürekli olarak kıtırtı sesi gelmesi, bir kemik sorunu belirtisi de olabilir. Eğer sürekli olarak eklemlerde ses ortaya çıkıyor ise bebeğin doktora götürülmesi gerekir. Erken teşhis ve tedavi, bebeğin ileri yaşlarda daha ciddi kemik sorunları ile karşı karşıya kalmasını önleyebilir.
  • Bebeklerde eklem kıtırdamasının en aza indirilebilmesi için anne ve baba tarafından çözüm üretilebilir. Kemikler bu dönemlerde ciddi bir gelişme gösterdiği için bebeğe çok hafif kol ve bacak egzersizleri yaptırılabilir. Bunun için bebek sırt üstü pozisyonda yatırılır, sağ kol ile sol bacak çapraz olarak birbirine yaklaştırılır, uzaklaştırılır. Bu işlem daha sonra sol kol ve sağ bacakta da yapılır. Genel olarak bu işlem bebeğin eklemlerini rahatlatmaktadır ancak bu işlem esnasında bebeğin kolları ve bacakları çekilmemeli, zorlanmamalıdır.
  • Kol ve bacak esnetme hareketleri, üçüncü ayın bitimiyle birlikte bebek yüz üstü şekilde konumlandırılarak da yapılabilir. Bu aylarda bebeğin kemik yapısı nispeten gelişmiş durumdadır. Bu esnetme hareketleri, mutlaka doktorun bilgisi dahilinde yapılmalı, rastgele uygulanmamalıdır. Aksi halde ciddi eklem sorunlarına neden olunabilir.

Bebeklerde Eklemlerde Kıtırdama Tedavisi

Eklemlerde ortaya çıkan ve bir süredir devam eden kıtırtı seslerinin muayenesi mutlaka sağlanmalıdır. Bazı bebeklerde bu kıtırtı sesinin nedeni kalsiyum eksikliği olabilmektedir. Kalsiyum takviyesi yapılması sorunu ortadan kaldırmaktadır. Kalsiyumun yanı sıra bebeğin bünyesinde ihtiyaç duyulan daha başka vitamin ve mineraller olup olmadığı da kontrol edilmeli, şayet varsa bunlar da takviye edilmelidir.

Bebeğin eklemlerinde ortaya çıkan kıtırtılar, beden gelişimine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon programları hafifletilerek bebeğe bir süre için doktor kararı ile uygulanabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git