Tereyağı Kokusu Nasıl Giderilir?

Tereyağı Kokusu Nasıl Giderilir?
18 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 4.285 kez okundu.

Süt yağından elde edilen tereyağı; sarımsı bir renge ve koyu, yoğun bir kıvama sahiptir. Bazı yörelerde renk ve tadında farklılıklar da olabilmektedir. Türk mutfağına genel olarak yemeklerde kullanılan tereyağı, bazı kişilerde kokuya karşı hassasiyete yol açabilmekte, kokusu ile birçok kişiyi rahatsız edebilmektedir. Kokunun çok fazla rahatsızlık vermesi nedeniyle mide bulantısı ve kusma sorunu görülebilir.

Tereyağı yapısal olarak ağır kokulu ve tuzludur. Ancak bazı yöntemler kullanılarak bu kokunun giderilmesi mümkün olabilmektedir.

Tereyağı Kokusunun Önlenmesi

  • Tereyağı, muhakkak buzdolabında muhafaza edilmelidir. Sıcakta ya da oda sıcaklığında kalması halinde tereyağı oksitlenecek ve tadında bir acılık ortaya çıkacaktır. Bu nedenle tereyağının her zaman buzdolabında saklanması tavsiye edilmektedir.
  • Çok fazla miktarda tereyağı mevcut ise fazla olanı bir kaba ya da poşete konarak derin dondurucuda saklanabilir. Ancak buzlukta tereyağının çok uzun süre kalması da tavsiye edilmez. Bu durumda tereyağı buzluktaki diğer malzemelerin kokusunu da içine çekecektir.

Tereyağı Kokusu Nasıl Giderilir?

  • Tereyağının kokusu için bir önlem alma olanağı kalmamış ise kullanım sırasında koku büyük olasılıkla rahatsız edecektir. Bunun önlenebilmesi için ilk olarak bozulmuş veya uzun süre dışarıda kalmış olan tereyağının atılması gerekmektedir. Kokmuş durumdaki tereyağının buzdolabına konması, kokunun dolabın içine ve buzdolabındaki diğer malzemelere kötü kokunun kısa bir süre içinde sinmesine neden olacaktır.
  • Tereyağı kokusunun giderilmesi için mutfakta kalan tereyağı kokusunun giderilmesi önceliklidir. Bunun için mutlaka aspiratör ve mümkünse tüm camlar karşılıklı olarak açılarak mutfakta hava dolaşımı oluşturulmalı, buranın havalanması sağlanmalıdır.
  • Bazen kurabiye hamurunun yoğrulması sonrasında tereyağı kokusu ele de sinebilmektedir. Bu kokunun giderilmesi için ellerin bulaşık deterjanıyla yıkanmasıdır. Ayrıca yıkama işlemi sırasında ele alınan metal yemek kaşığı, kokunun çok daha kısa bir sürede gitmesini sağlayacaktır.

Tereyağının Kalitesi

  • Tereyağının kokusu ve rengi, kalitesi ile ilgili bilgi edinilmesinde yardımcı faktörlerdir. Marketlerden satın alınan ve rengi kırık beyaz olan tereyağı olduğu iddia edilen yağlar, bazı markalar hariç margarin benzeri ürünlerdir.
  • Tereyağının kalitesini belirleyen bir başka unsur da tereyağının sahip olduğu kıvamdır. İyi olan tereyağı, oda sıcaklığında rahatça sürülebilir olmalıdır. Aynı zamanda bu yağın eritilmesi ile köpürmesi, kalitesinin göstergelerindendir.
  • Tereyağının kaliteli olup olmamasında fiyat faktörü de etkilidir. Üretimi zor bir süreci olan tereyağının fiyatı, fabrikasyon tereyağına göre elbette ki çok daha fazla olacaktır.
  • Tereyağının orijinali, köylerde üretilen ve katkı maddesi içermeyen tereyağıdır. Ancak bazı markalara ait tereyağları da orijinal tereyağı kadar lezzetli olabilmektedir. Bunların tespit edilmesi için birkaç deneme yağılması gerekebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git