Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir?

Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir?
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 4.304 kez okundu.

Bir evde en hızlı ve en çabuk kirlenen bölüm, tuvalettir. İster ayrı bir bölümde yer alsın, ister banyo ile birleşik olsun, tuvaletin sürekli olarak temiz tutulması hijyenin sağlanması bakımından son derece önemlidir.

Genel olarak beyaz bir renge sahip olan tuvalet taşında, zaman içinde idrar ya da dışkının sıçraması ve temizlenmemesi nedeniyle sarılıklar meydana gelebilmektedir. Bu sarılıklar, sifonun sürekli su akıtması nedeniyle de oluşabilmektedir. Şayet tuvalet temizliği belli aralıklarla ve düzenli bir biçimde yapılmazsa, sararma kalıcı bir hale gelir ve oldukça rahatsız edici bir görünüm kazanır.

Tuvalet Taşındaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Tuvalet taşında meydana gelen sarı lekelerin çıkarılması için çeşitli kimyasalların kullanılması etkili olacaktır. Ancak bazı doğal yöntemler de sararmış tuvalet taşı temizliğinde kullanılabilmektedir.

Bazen, tuvalette sararmaya sudaki kireç de neden olabilmektedir. Bu kirecin temizlenmesi için çamaşır suyu ya da kireç sökücü kimyasal temizlik ürünlerinin kullanımı önerilmektedir. Ancak bu ürünlerin kullanımı esnasında son derece dikkatli olunmalı, cilt ile temas etmeleri engellenmelidir.

Sararmayı Engelleyen Malzemeler Nelerdir?

  • Mutfakta olduğu kadar temizlikte de sıklıkla tercih edilen sirke, tuvaletteki sararmanın giderilmesinde oldukça işe yarayabilir. Çünkü sürekli çamaşır suyu kullanımı da zamanla etki göstermez hale gelebilmektedir. Sirke, asidik bir yapıda olduğu için tuvalet temizliğinde kullanımı hem sağlıklı hem de idealdir. Özellikle beyaz sirke, temizlikte son derece etkili olabilmektedir. Alaturka ya da klozet fark etmeksizin; püskürtmeli bir kaba konan beyaz sirke, sararmış bölgelere sıkılarak bir süre bekletilmelidir. Daha sonra sert kıllara sahip bir fırça ile ovarak bu lekelerden kurtulma sağlanabilir.
  • Kesin olarak sonuç alınabilecek bir başka yöntem, borakstır. Toz olarak satın alınan boraks, doğrudan sarı lekeler üzerine serpilmeli ve ardından bu bölümler yine sert kıllı bir fırça kullanılarak ovulmalıdır. Daha sonra hiçbir işlem uygulanmadan yarım saat bu durumda kalan tuvalet, bu süre sonunda bol su ile durulanmalıdır.
  • Eczanelerden kolaylıkla alınabilecek olan trisodyum fosfat kullanımı da sarı lekelerin kabusu olabilir. Özellikle kireç nedeniyle meydana gelen sararma ve lekelenmelerde oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun için yapılması gereken, öncelikle maske ve eldiven takmaktır. Aksi halde cilde temas ve tahrişe neden olabilen bir maddedir. 4 litre suya eklenecek 1 çorba kaşığı kadar trisodyum fosfat, bez ya da fırça yardımıyla tuvalet taşına sürülür. Bu işlem hem tuvaletin eski beyazlığını yeniden kazanmasını sağlayacak hem de mikropları öldürecektir. Haftada bir defa bu işlem tekrarlanabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git