Halıdan Süt Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Süt Lekesi Nasıl Çıkar?
20 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 547 kez okundu.

Dikkatsizlik sebebiyle halıda oluşan lekelerin temizlenmesi gerekir. Aksi halde moral bozukluğuna sebep olabilirler. Eğer halıda dikkatsizlik sonucu süt dökülmüşse buna derhal müdahale edilmesi gerekir. Özellikle şekerli olan sütleri temizlemek daha zordur. Kakaolu, meyveli sütler halıya döküldüğü andan itibaren temizlenmelidir. Çünkü halıdaki oluşan süt lekelerinin zorluğu miktarına, sıcaklığına veya şeker oranına göre değişir. Lekenin halıda kalıcı olmaması için aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır.

Bu adımları dikkatle uygulayarak, halınızı lekelerden kurtarabilir ve temizliklerini sağlayabilirsiniz. Önemli olan kurumasını beklemeden hemen müdahale etmektir.

Halıdan Süt Lekesini Çıkarmak İçin Uygulanması Gereken Adımlar

1.Adım: Kurulama

İlk olarak yapılması gereken pamuklu bir bez ile halının süt dökülen bölgesinin silinmesidir. Bu işlemi yaparken lekenin yayılmamasına özen gösterilmelidir. Eğer süt lekesinin kurumasına izin verilirse, lekenin daha sonra çıkması ilk ana göre daha da zorlaşır. Bu nedenle öncelikle sütün fazlası alınmalıdır. Böylece halının derinlemesine süt lekesinin işlemesi önlenir.

2.Adım: Sabunlu Su Uygulanması

Lekenin fazlası alındıktan sonra sabunlu su hazırlayarak süt lekesinin olduğu yeri pamuklu bir bez yardımı ile silmeye başlayınız. Sabun kullanılmasının nedeni sütün içerisine bulunan yağ lekesini çözümlemek içindir. Süt lekesini zor kılan da içerisinde olan yağdır. Sabunlu su içerisinde kullanılan sabun beyaz sabun ya da Arap sabunu olabilir. Doğal sabun kullanımı lekenin temizlenmesine daha da yardımcı olacaktır. Leke tamamen temizlendikten sonra normal sulu bir bez ile tekrar silmelisiniz.

3. Adım: Karbonat Kullanımı

Eğer süt yeni döküldüyse karbonat yöntemi de lekeyi çıkarmak için etkili olacaktır. Sütün döküldüğü bölgeye karbonat ilave ederek bir süre bekletiniz. Yeterince beklettikten sonra elinizle veya kaşık ile karbonatı lekenin üzerinden temizleyiniz. Ardından sabunlu su ile aynı bölgeyi silmelisiniz. Tamamen çıktığına emin olduktan sonra tekrar bir bezi sadece su ile ıslatarak aynı bölgeyi durulamalısınız.

Eğer evinizde halı temizleme makinesi bulunuyorsa, halı temizlemek için özel deterjan temin ederek de süt lekesini çıkarabilirsiniz.

Adım adım bu yöntemleri uyguladıktan sonra halınızda süt lekesinden eser kalmayacaktır. Fakat şunu da belirtmek de fayda vardır ki, süt sebebi ile halınızda solmalar ya da renkte bozulmalar oluşabilir. Özellikle sade süt dışındaki süt lekelerini belki yukardaki yöntemlerle çıkartabilirsiniz. Fakat halınızın türüne göre iz kalmaması garanti edilemez. Özellikle koyu renkli halılar oldukça risk taşımaktadır. Bu nedenle herhangi bir leke oluşması durumunda kuru temizlemeye ya da halı temizlemeye başvurmanızda fayda vardır. Böylece halının üzerindeki farklı deformasyonlar önlenebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git