Lahana Sarması Buzlukta Saklanır mı?

Lahana Sarması Buzlukta Saklanır mı?
17 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.093 kez okundu.

Lahana sarması ülkemizde birçok yörede oldukça fazla sevilmekte ve tüketilmektedir. Lahana sarmasının piştikten hemen sonra tüketilmesi gerekmez, derin dondurucuda bekletilerek bir süre daha kullanım ya da tüketim ömrü artırılabilir. Bunun için de en uygun olan saklama biçimi öğrenilmelidir. Saklama koşulları sarmada kullanılan malzemelere göre bile değişiklik gösterebilir. Özellikle etli lahana sarmasının diğer türlere göre çok daha kısa bir sürede bozulacağı bilinmelidir. Kullanılabilecek olan yöntemlerden bir tanesi şoklamadır. Şoklama işlemi aşağıdaki yöntemlerle rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

  • İlk olarak şoklama için geniş bir tencere alınır ve içine su eklenir kaynatılır. Bu sırada lahananın taze kalması için ve aynı zamanda en iyi şekilde temizlenebilmesi için lahana yaprakları birkaç dakika sirkeli suda bekletilmelidir.
  • Tenceredeki su kaynamaya başladığında, lahanalar suya konur ve iki dakika süreyle bekletilir. Daha sonra suya atılmış ve bekletilmiş olan lahana yaprağı süzgeçle tencereden alınıp soğuk suya tutulur. Ardından kullanıma uygun olarak lahana yaprakları ayrı ayrı buzdolabı poşetlerine konur ve derin dondurucuya bu şekilde kaldırılır.
  • Eğer buzdolabı poşetlerinin havası bu işlemden sonra alınırsa, lahanalar daha uzun süre taze kalacaktır. Bu şekilde şoklanan lahanalar 10 aya kadar tüketilebilir.

Pişmiş Lahana Sarmasını Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Lahana sarması sarıldıktan sonra pişirilmeden buzdolabı poşetlerine dizilerek buzluğa atılabilir. Tüketileceği zaman ise bir süre buzdolabı rafında bekletilmeli ve buzu biraz çözülmeye başlayan lahanalar az yağda pişirilmelidir.

Sarma olarak değil de, yalnızca lahana yaprakları şeklinde de lahana dondurucuda muhafaza edilebilmektedir. Bunun için şoklama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Sarma yapılmadan, yalnızca haşlanmış olan lahana yaprakları da derin dondurucuda uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Özellikle de içinde et bulunmayan lahana yemekleri, etsiz sarma ve zeytinyağlı lahana yemeği, derin dondurucuda iki hafta muhafaza edilebilmektedir.

Lahananın saklanma süresi, türüne ve özelliklerine göre değişiklik gösterir. Hava almayan lahana buzlukta daha uzun süre dayanacaktır. Bununla birlikte 2 hafta ile 10 aya arasında lahana her halükarda derin dondurucuda saklanabilir ve iç rahatlığı ile tüketilebilir.

Lahana Saklama ile İlgili Püf Noktalar

  • Lahanaların saklanması esnasında, eğer poşetler farklı zamanlarda derin dondurucuya konmuş ise bunlar birbirine karıştırılmamalıdır. Bunun için de her bir poşetin üzerine ayrı bir buzluğa atma tarihi yazılabilir.
  • Buzdolabı poşetleri lahana ile tıklım tıklım doldurulmamalıdır.
  • Bir defa derin dondurucudan çıkarılan ve buzu çözülen lahana poşeti kesinlikle yeniden dondurulmamalıdır.
  • Lahana poşetinin derin dondurucudan çıkarılıp, bir süre sonra geri konması, üzerinde bakterilerin üremesine davetiye çıkaracaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git