Ayakkabıdan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayakkabıdan Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.597 kez okundu.

Ayakkabıya Bulaşmış Olan Çamur Lekesi Temizleme Yöntemleri

Özellikle kış mevsimlerinde ve yağmurlu havalarda başımıza gelen bu durum, bir de hazırlıksız yakalanmış isek ve açık renk ayakkabı giyinmişsek bizi oldukça üzen bir problem haline gelebiliyor. Ayakkabılarda oluşan çamur lekesi ayakkabının türüne göre kolayca çıkarılabilir ya da çıkarması biraz zaman alabilir ve emek harcamak gerekebilir. Ayakkabıdan tam manasıyla çamur lekesini çıkarmak için ayakkabının yapıldığı maddeye göre bir yol izlemek daha mantıklıdır.

1-)Bez Ayakkabılar için Temizlik

Bez ayakkabılardan çamur lekesi çıkarmak en zor işlemlerden biridir. Bez ayakkabıda yapılması gereken öncelikli adım, çamurun kurumasını beklemektir. Çamur kurumadan silmeye çalışmamız lekenin daha fazla yayılmasına sebep olacaktır. Çamurun daha geniş bir alana yayılması ise sonrasında %80 oranında iz kalmasına neden olur.

Çamur kuruduktan sonra, ayakkabı üzerindeki kuruyan çamur parçalarını elimiz ile ufalayarak dökmemiz gerekecektir. Bu işlem sayesinde yoğun çamur parçalarından kurtulmuş olacağız. Ayakkabı üzerinde kalan çamur lekeleri için genellikle çamaşır makineleri kullanılabilir. Ayakkabının kullanım talimatlarında çamaşır makinesinde yıkama yazmıyor ise bu aşamayı eliniz ile yapmanız gerekmektedir. Özellikle ılık bir su içerisine biraz leke çıkarıcı deterjan eklediğinizde, ayakkabınızı nazikçe ovalayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Açık renk ayakkabılarda geride kalan kahverengi çamur lekesini gidermek için genellikle çamaşır suyu kullanılır. Ancak bu riskli olabiliyor. Kullandığınız çamaşır suyunu ayakkabınıza zarar vermeyecek oranda kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde çamaşır suyu da leke bırakabilir ve kullandığınız bölgedeki kumaşı inceltebilir.

2-)Deri Ayakkabılar için Temizlik

Deri ayakkabılarda oluşan çamur lekesi derinlemesine oluşmadığı için genelde en kolay çıkan lekelerden biridir. Burada yapmanız gereken tek şey, kurumuş çamur lekelerini çıkarmak için nemli bir bez kullanmak olacak. Nemli bir bez yardımı ile ayakkabıya zarar vermeden çamur kalıntılarından kurtulabilir, sonrasındaysa deri ayakkabılarınızı kuru bir bez ile kurulayarak lekeden eser kalmamasını sağlayabilirsiniz. Önemli bir not olarak belirtmekte fayda var, deri ayakkabılarınızı ıslak bırakmamaya özen gösterin. Deri ayakkabıların ıslak kalması, ayakkabınızın kokmasına neden olur.

3-)Süet Ayakkabılar için Temizlik

Süet ayakkabılar, her lekede olduğu gibi çamur lekelerinin de çıkarılması en güç olduğu ayakkabılardır. Bez ayakkabılar gibi çamaşır makinesine atılmaz. Çamur, bu tarz ayakkabının dokusuna zarar vereceği için burada yapılması gereken en önemli işlem çamur kalıntılarını hafif nemli bir bez yardımı ile temizlenmek olacaktır. Sonrasında ise ayakkabıda kalan çamur lekelerini çıkarmak için birkaç damla bulaşık deterjanı atılmış ılık su ile silmeniz gerekmektedir. Bu silme işleminden sonra, nemli ve temiz bir bez ile tekrar üzerinden geçip kurutabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git