Petek Bal Nasıl Saklanır?

Petek Bal Nasıl Saklanır?
3 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.255 kez okundu.

Ülkemizde birçok bölgede yetiştirilen petek bal, hem kahvaltıda hem de sağlıklı bir beden için gerekli ve önemli bir besindir. Petekli olması daha sağlıklı ve daha doğal bir kullanım sunar. Aynı zamanda balın uzun süre aynı lezzette tüketilebilmesi için bal peteği doğal bir saklama kabı görevi görmektedir. Balın muhafazası, tadının ilk günkü gibi olabilmesi bakımından oldukça önemlidir.

Petek Bal Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Bal içerisinde az miktarda bir nem -söz konusudur. Bu nem, bakteri ve mikropların üremesi için uygun bir ortamın engellenmesine zemin hazırlar. Bu nedenle de çok uzun bir süre boyunca bozulmadan saklanabilir.

  • Petek bal, vitamin ve mineraller bakımından bir hayli zengindir. Doğru muhafaza edilmesi halinde bal içindeki vitamin ve mineraller de kaybolup gitmeyecektir.
  • Petek bal buzdolabında saklanmamalıdır. Güneş ışığı ya da doğrudan soğuk bir alanda muhafaza edilmesi balın özelliğini bozacak ve lezzet kaybetmesine yol açacaktır. Buzdolabında muhafaza edilen balın petekleri sertleşecek ve boncuk sarı olan rengi mat bir tona sahip olacaktır. Balın güneşe doğrudan maruz bırakılması sonucunda ise petek bölümündeki nem bala aktarılır ve bu nedenle de balda kristalleşme ortaya çıkar.
  • Petek balın saklanması sırasında hava ile temasının engellenmesi çok önemlidir. Bunun için kapaklı bir saklama kabında ve oda sıcaklığında muhafaza edilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Hava alan bal, besin değerlerini kaybedecek ve bu durumda balın tüketilmesinin de bir anlamı olmayacaktır. Ayrıca hava ile temas eden balın tadı da büyük oranda değişecek ve yenmez hale gelecektir.
  • Bal, kesinlikle metal bir kap içinde muhafaza edilmemelidir. Metal kapta saklanan balın besin değerleri yok olacaktır. Plastikte uzun süre muhafaza edilmesi de sağlık açısından riskli olduğu için balın cam bir kavanoz ya da kapaklı cam bir saklama kabı içinde tutulması önem arz etmektedir.
  • Metal besin değerlerini öldürdüğü için balın tüketim için kaşıkla alınması sırasında da metal kullanılmaması gerekir. Bunun yerine tahta bir kaşıkla işlem yapılabilir.

Petek Balın Faydaları Nelerdir?

  • Petek bal, doğal bir tatlandırıcıdır. Çaya şeker yerine petekli bal eklenmesi, vücutta gereksiz glikoz birikmesinin de önüne geçecektir.
  • Bal, yaraların iyileşmesini sağlar. Özellikle de kesik ya da çizik gibi yaraların üzerine bir miktar bal sürülmesi, yaranın çok daha kısa bir süre içinde iyileşmesini sağlayacaktır.
  • Bal, doğal bir antioksidandır bu nedenle düzenli olarak tüketilmelidir.
  • Doğal bir ürün olduğu için diyabet ve kalp rahatsızlıkları üzerinde balın olumlu etki bıraktığı da bilinmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git