Sanki Yemek Borusunda Bir Şey Var

Sanki Yemek Borusunda Bir Şey Var
26 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.669 kez okundu.

Yemek yeme esnasında hissedilen yemek borusunda bir şey varmış hissi, birçok kişide ortaya çıkan şikayetlerden bir tanesidir. Bu durumda temel belirti, yutkunma sorunudur. Yutkunamama sorunu en sık psikolojik etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Ancak bazı kişilerde, bazı sağlık sorunları nedeniyle de yemek borusunda bir şey var hissi meydana gelebilmektedir. Bu nedenle durumun nedenleri mutlaka detaylı olarak araştırılmalıdır.

Yemek Borusunda Tıkanıklık Hissi Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin yoğun kaygı taşıması, strese maruz kalması gibi nedenlerle yutkunamama sorunu meydana gelebilmektedir. Bunun yanında ani bir biçimde ortaya çıkan heyecana neden olan veya korkuya yol açan faktörler de kısa süre için boğazda tıkanıklık hissine yol açabilmektedir.
  • Yemek borusunda ortaya çıkan sorunlar, fiziksel olarak gerçek bir yemek borusu tıkanıklığı hissi yaratabilmektedir. Yemek borusunda tıkanıklık hissi bir başka hastalığın belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bu durumla aynı zamanda ortaya çıkan çeşitli belirtiler var ise bunların da dikkate alınması çok önemlidir. Söz gelimi yutkunamama ya da boğazda tıkanıklık hissinin yanı sıra ortaya çıkan nefes darlığı, doktora acilen gidilmesi gerektiğinin önemli bir göstergesidir.
  • Yemek borusunda tıkanıklık hissi, sigara kullanan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Sigara kullanımının yoğun olması sonucunda yutakta ve soluk borusunda tıkanıklıkların, ilerleyen zamanlarda akciğer rahatsızlıklarının ortaya çıkması kaçınılmazdır.
  • Nezle, grip gibi hastalıklar ve basit bir soğuk algınlığı da yemek borusunda bir şey varmış gibi hissettirebilmektedir. Genellikle bu hisse ek olarak iştahsızlık, yüksek ateş, halsizlik, öksürük gibi belirtiler de ortaya çıkar. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir, aksi halde hastalık hem başka kişilere bulaşabilir hem de tahmin edilenden çok daha uzun sürebilir.

Yemek Borusunda Tıkanıklık Belirtileri Nelerdir?

Yaygın olarak görülen temel belirtiler şunlardır:

  • Yutma esnasında kişinin ciddi anlamda zorluk çekmesi, katı gıdalar yutulurken acı duyma,
  • Nefes alıp verirken zorlanma, nefesin daralması ve beraberinde getirdiği panik hali,
  • Yemek yeme esnasında boğulacakmış gibi olma hissi ve nefes almada güçlük çekme,
  • Mideden acı su gelmesi ve bunun yanında öksürükle beraber gelen öğürme hissi.

Yemek Borusunda Tıkanıklık Tedavisi

Yemek borusundaki bu tıkanıklık hissi fiziksel olarak da mevcut ise cerrahi bir uygulama gerekebilmektedir. Yemek borusunda bulunan halkalarda balon şişirilmesi ve bu bölgelerin genişletilmesi ile tedaviye başlanır. Tıkanıklığın fiziksel olması halinde yapılan bu ameliyattan sonra hastalarda genel olarak bir iyileşme ve rahatlama gözlemlenir. Ameliyat sonrasında hastada geçici bir uyuşma görülebilir. Durum psikolojik sebeplerden kaynaklı ise buna uygun bir profesyonel destek alınması gerekebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git