Ağrı Kesici İğne Vuruldum Ayağım Karıncalanıyor

Ağrı Kesici İğne Vuruldum Ayağım Karıncalanıyor
18 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 936 kez okundu.

İğne tedavisi, birçok hastalığın tedavisi için kullanılan tıbbi yöntemlerden bir tanesidir. Genellikle daha hızlı sonuç almak amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanında ciddi cerrahi uygulamalar öncesinde kişinin rahatlaması ya da sakinleşmesi için de iğne vurulabilmektedir. Daha etkili ve hızlı bir biçimde hastaya etki etmesi istenen iğne, kalçadan vurulmaktadır.

İğne vurulduktan sonra enjektör içinde bulunan ilacın yoğunluğuna göre kalçada ve bacağa doğru bir uyuşma, karıncalanma ya da ağrı hissi kısa süreli olarak ortaya çıkabilmektedir.

İğnenin doğru vurulmaması, iğne vuran kişinin nasıl vurulacağını bilmemesi ve bu konuda bilinçsiz olması sonucunda ayak bölgesinde de uyuşma ve ağrı hissedilebilmektedir. Yanlış iğne nedeniyle hastanın sakat kalma olasılığı bile vardır. Bu nedenle mutlaka iğnenin uzman bir kişi tarafından uygulanması gerekmektedir.

İğne Nasıl Vurulur?

Kalçadan iğne vurma esnasında bu bölgede yer alan sinirlerin zarar görmemesi, iğnenin sinirlere denk gelmemesi gerekmektedir. Kalça bölgesinde her ne kadar az miktarda sinir bulunuyor olsa da, çok dikkatli olunmalıdır. Bazen iğne sinirlere denk gelir ve buna bağlı olarak da karıncalanma, uyuşma tüm bacak ve ayak bölgesine yayılabilir.

İğne vurulmasından sonra ortaya çıkan uyuşma ve ağrı geçici olmalı, belli bir süre sonra bu hissedilmez hale gelmelidir. Uzun zaman geçtiği halde ağrı ya da karıncalanma sürüyor ise bir sorun olduğu ortaya çıkar. Bu durumda kişinin mutlaka bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Enjeksiyon sonrasında ortaya çıkan karıncalanma ve uyuşma sorunu ile ilgili olarak;

  • Bir hasar olup olmadığının anlaşılabilmesi için bireysel bir uygulama gerekir. Buna göre kişi, ayak bileği ve ayak baş parmağını yukarıya doğru kaldırabiliyor olmalıdır.
  • Bu hareketin yapılmasında bir sorun yoksa hareketle alakalı bir durum bulunmadığı anlaşılır. Bu durumda sorun, iğnenin etkisidir ve geçicidir. Kişi bu hareketi yapamıyor ya da yapmakta zorluk çekiyor ise hatalı iğne uygulaması söz konusu olabilir.
  • Sorun dayanılmaz bir hal almış ise ya da uyuşukluk – karıncalanma uzun bir süredir devam ediyor ise, kişinin doktora danışarak bazı ağrı kesici ilaçlar ya da tedavi edici birtakım ilaçlar alması gerekebilmektedir.
  • Bu amaçla kullanılan ilaçların bir yan etkisi olarak ishal ortaya çıkabilmektedir, bu normal bir durumdur ve endişeye mahal yoktur.
  • Doktorun isteği ile EMG çekimi de yapılabilir. Doğru bir tedavi ile durum altı ay içinde düzeltilebilmektedir.

Yanlış İğne Tedavisi

İğne ile ilgili bir sorun ya da şikayet ortaya çıkmaması bakımından, iğne uygulaması mutlaka uzman bir sağlık görevlisi tarafından yapılmalıdır. Herhangi bir sebepten ortaya çıkan iğne sonrası ayakta uyuşma ve karıncalanmanın devam etme süresi çok uzamış ise sinirlerde bir hasar söz konusu olabilir. Bu nedenle gerekli adımların doktor yönlendirilmesi ile atılması ve daha ciddi bir sorun ortadan çıkmadan sorunun çözülmesi gerekir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git